Záchranáři Plzeňského kraje testují údržbu vozů nanotechnologií

22.07.2019

Záchranáři Plzeňského kraje testují údržbu vozů nanotechnologií

Zdravotnická záchranná služba Plzeňského kraje (ZZS) testuje údržbu vozů nanotechnologií. Speciální roztok polymerů na ně nanesla firma po důkladném očištění a odmaštění karosérií. Záchranáři pak mohou tři čtvrtě roku až rok auta jen oplachovat bez použití drahé autokosmetiky. Na údržbě by tak měli ušetřit.

Ochranné nanotechnologie vyvinula a vyrábí pražská firma NANO PLM+. „Vyjde to levněji, protože není třeba používat drahou agresivní chemii. A následná starost o auto, tedy omývání, je rychlejší, levnější a prodlužuje to životnost laku i potisků na sanitkách, které se běžně čistí vapkou nebo myčkou s kartáči,“ uvedl prokurista firmy Filip Svoboda. Speciálními hadříky se ručně nanáší ultratenký povrch. Na autě vydrží tři čtvrtě roku až rok a chrání lak i skla. Podle Svobody je firma jedinou v ČR, která je používá na údržbu aut. Může odběratelům zaškolit pracovníky, ale je lepší, když to udělá sama. Cena se pohybuje u dodávky 14.000 až 15.000 korun, pro záchrannou službu bude nižší.

„S firmou už spolupracujeme v našich sociálních zařízeních. Využíváme nanotechnologie na ošetření podlah a stěn, aby to tam neklouzalo a aby se tam nedržely plísně a bakterie,“ řekl náměstek hejtmana Ivo Grüner (ČSSD). Firma tam využívá jiný materiál, stejně jako na stavby, památky a lodě. V roce 2013 začínala s devíti produkty, dnes jich má 110. „Není to levné, ale provozně to ušetří peníze, protože vrstva se aktivuje jen přetřením. Nedrží se tam žádné bakterie, žádná špína. Je to antiseptické a velice jednoduché a praktické,“ uvedl Grüner.

Podle náměstka ZZS Vlastimila Stehlíka budou záchranáři testovat asi měsíc jednu dodávku a Škodu Kodiaq. „Dlouhodobě by měla být údržba méně nákladnější,“ řekl. Voda je proti autokosmetice podstatně levnější. Po testech ZZS spočtá náklady a úspory. Pokud se systém osvědčí, ZZS ho využije pro všechny automobily 45 výjezdových skupin.

Zdroj: zezdravotnictvi.cz