Záchranáři se účastnili cvičení, které simulovalo zásah u dopravní nehody pěti osobních automobilů

10.06.2017

Šest týmů zdravotnické záchranné služby se ve středu 7. června, účastnilo taktického cvičení složek integrovaného záchranného systému a opavské Slezské nemocnice, které probíhalo v ranních a dopoledních hodinách na Opavsku.

Cvičení simulovalo zásah u hromadné dopravní nehody pěti osobních automobilů na silnici mezi Opavou a obcí Chvalíkovice. Záchranáři ZZS MSK trénovali činnosti obvyklé pro jejich zásah v situaci hromadného neštěstí. Celkem se na místě nacházelo devatenáct různě závažně zraněných figurantů v rolích účastníků nehody a také usmrcených osob.

Mezi úkoly záchranné služby na místě takovéto události patří v prvé řadě třídění zraněných a jejich ošetření, což je v případě hromadného neštěstí velmi obtížná záležitost. V úvodních desítkách minut po vzniku události totiž obvykle počet postižených mnohonásobně převyšuje množství zachránců. Rychle detekovat, kdo ze zraněných vyžaduje okamžitou péči, a u kterých pacientů může být naopak pomoc odložena, je proto velmi důležité.

Postižení jsou soustředěni na shromaždiště zraněných, kde je také přivezen v dostatečném množství potřebný zdravotnický materiál a pracují zde záchranáři. Vedoucí lékař po provedení potřebného ošetření následně rozhoduje o prioritách vzhledem k transportu zraněných a ve spolupráci se zdravotnickým operačním střediskem pak o směrování pacientů do zdravotnických zařízení. Ani v tomto kroku nesmí být postup živelný, či náhodný, protože špatné rozhodnutí může znamenat další ztráty na lidských životech.

V neposlední řadě jde také o nácvik společného postupu a spolupráce jednotlivých složek záchranného systému. Každá z nich sice plní své úkoly, ale musí při tom velmi dobře spolupracovat. Je tedy zřejmé, že nácvik postupu u hromadného neštěstí je velmi důležitým bodem v dalším vzdělávání záchranářů.

Kromě samotných posádek ZZS bylo součástí nácviku také poskytování psychické první pomoci blízkým pacientů, a to v místě události i v nemocnici. Obě organizace, zdravotnická záchranná služba, i Slezská nemocnice, mají pro tuto potřebu k dispozici speciálně připravené zdravotníky – interventy, kteří dokáží první psychickou pomoc zasaženým poskytnout.

PhDr. Lukáš Humpl

Tiskový mluvčí ZZS MSK