Záchranáři ZZS MSK se o minulém víkendu účastnili Dnů NATO 2013

26.09.2013

Záchranáři ZZS MSK se o minulém víkendu účastnili Dnů NATO 2013

Záchranáři ZZS MSK se účastnili Dnů NATO 2013

Zdravotnická záchranná služba Moravskoslezského kraje se během uplynulého víkendu účastnila akce Dny NATO 2013, které se opět po roce konaly v areálu letiště Mošnov u Ostravy. Přítomnost ZZS však neměla jen účel prezentace, nýbrž i aktivního poskytování kvalifikované pomoci v místě akce.

Pro případ zdravotních obtíží návštěvníků byla k dispozici tři plně vybavená sanitní vozidla a samozřejmě i jejich posádky. Další sanitka se účastnila coby ukázková v rámci statické části programu, ale byla po celou dobu k dispozici také pro případ potřeby zásahu. Role ZZS však byla i koordinační. Významnou logistickou podporu záchranné službě poskytla Armáda ČR - lékařské a zdravotnické posádky vojenských sanitních vozidel spolupracovaly při zdravotnickém zajištění akce. Ukázky zdravotnické techniky a vybavení, včetně některých praktických ukázek pak probíhaly ve stanech, které pro ZZS připravili vojáci.

Záchranáři v průběhu soboty a neděle ošetřili dvě desítky pacientů. Jednalo se ponejvíce o alergické reakce po bodnutí hmyzem či kolapsy, pacienty s hypoglykémií, vysokým krevním tlakem a podobně. Šest pacientů muselo být následně transportováno do zdravotnického zařízení, ostatní byli ošetřeni ambulantně v místě konání akce. Další drobnější ošetření při nezávažných obtížích záchranáři lidem poskytli, aniž by je evidovali. Nezaznamenali jsme případ, kdy by v místě konání došlo ke zdravotnímu postižení, jež by přímo ohrožovalo lidský život.

V rámci statických ukázek představili záchranáři svou práci a vybavení. Ve vojenských stanech a na travnaté ploše před nimi však především probíhaly ukázky první pomoci. Návštěvníci si mohli vyzkoušet resuscitaci pacienta na modelech, a to za odborného dohledu záchranářů. Za velmi živého zájmu návštěvníků probíhaly také komentované ukázkové resuscitace, či záchrana a ošetření zraněného motocyklisty. Ukázek se neúčastnili pouze záchranáři, ale také proškolené děti, které svým vrstevníkům, ale i jejich rodičům ukazovaly, jak poskytnout základní první pomoc. Během obou dní konání akce se množství zájemcům záchranáři trpělivě věnovali. Vysvětlovali, předváděli, zodpovídali spousty otázek, učili správné postupy při ošetřování...

Děti i dospělé zaujaly plyšové postavičky Kryštůfka záchranáře, kteří jsou díky společnosti Kapitol, a.s., již dva roky součástí výbavy sanitních vozidel ZZS. Hračka je určena pouze dětským pacientům na palubách sanitek, malí návštěvníci však mohli postavičku nakreslit a od zástupců firmy pak za odměnu obdrželi drobné dárky.

Poskytnutí laické první pomoci v situaci náhle vzniklého a život ohrožujícího zdravotního problému je pro přežití pacienta mnohdy klíčové. Pracovníci záchranné služby proto příležitosti Dnů NATO využili také k výukovým a preventivním účelům, zaměřeným směrem k laické veřejnosti.

Záchranáři na Dnech NATO 2013 předvedli práci vrtulníku LZS

Zdravotnická záchranná služba Moravskoslezského kraje se na letošních Dnech NATO účastnila nejen v rámci zdravotnického zajištění akce a statického programu na ploše letiště Leoše Janáčka (viz TZ z 22.9.), ale rovněž v části dynamických ukázek. Ke shlédnutí byl totiž v sobotu i neděli simulovaný zásah LZS u pacienta, který se zranil v nepřístupném terénu.

Diváci mohli sledovat práci leteckých záchranářů při tzv. speciální činnosti, kterou je práce ve výšce a nad volnou hloubkou. Po příletu stroje byli za pomocí lanové techniky vysazeni k figurantovi dva členové posádky, kteří po slanění na zem provedli ošetření a zajištění pacienta. Poté byli opět vyzvednuti a následoval transport záchranářů i pacienta z místa zásahu v podvěsu na třicetimetrovém laně. Po skončení ukázky mohli ještě návštěvníci sledovat mistrnou pilotáž vrtulníku LZS, při které zkušený pilot předváděl letové schopnosti stroje.

LZS Ostrava je jednou z několika leteckých záchranných služeb v ČR, jejíž personál je trvale již mnoho let pro práci ve výškách a nad volnou hloubkou školen. Podobné zásahy v nepřístupném terénu s využitím lezecké techniky provádí letečtí záchranáři v našem kraji nejčastěji ve spolupráci s HS Jeseníky a HS Beskydy, a to v letním i zimním období.

Na území dnešního Moravskoslezského kraje a přilehlých částí krajů Olomouckého a Zlínského působí Letecká záchranná služba od roku 1989. LZS Ostrava používá v současnosti ke své činnosti moderní stroj EC 135 T2+, což je dvoumotorový jednopilotní vrtulník, který splňuje nejvyšší výkonnostní a bezpečnostní požadavky, dané evropskými předpisy pro civilní letectví. Stroj byl slavnostně uveden do provozu v srpnu 2009.

Posádka zasahuje ve složení pilot, záchranář a lékař. Na mateřské základně je pak technik.

V současnosti zajišťuje provoz LZS v Ostravě tým plně proškolených dvanácti lékařů a deseti záchranářů ZZS MSK, čtyř pilotů a dvou techniků firmy DSA, a.s.

PhDr. Lukáš Humpl
Tiskový mluvčí ÚSZS MSK