Záchranáři ZZS MSK soutěžili v Landek Parku na „Rescue poháru 2015“

18.10.2015

Záchranáři ZZS MSK soutěžili v Landek Parku na „Rescue poháru 2015“

Záchranáři soutěžili na

„Rescue poháru 2015“

Ve dnech 14.-15. října se v Ostravě uskutečnil další ročník metodického zaměstnání posádek ZZS MSK. Soutěž se od roku 2011 stala již tradiční podzimní akcí. Místem konání tentokrát byl areál Landek Parku. V průběhu středeční noci a čtvrtečního dne čekalo na půl druhou desítku profesionálních posádek deset stanovišť. Ta prověřila jejich připravenost, odborné znalosti i psychickou odolnost při poskytování přednemocniční neodkladné péče.

Noční etapa odstartovala ve středu večer a zahrnovala čtyři úkoly. Týmy musely zvládnout ošetření vážně zraněného muže, kterého srazil vlak, porod v osobním automobilu, resuscitaci, ale i zásah u ženy zraněné při násilném kriminálním činu a zdrogovaného pachatele.

Během čtvrteční denní etapy čekalo na posádky záchranné služby dalších šest situací: Pacient uštknutý exotickým hadem, jiný nemocný s alergickou reakcí po bodnutí včelou, ale také horníci zavaleni na čelbě dolu, navíc s jazykovou bariérou. Řešit museli soutěžící rovněž pád z kola s vážným zraněním hrudníku nebo skupinu osob intoxikovaných oxidem uhelnatým v podzemí. Velmi obtížným bylo správné zvládnutí ošetření u pracovníka zasaženého elektrickým proudem ve výšce s následným pádem a poraněním mozku.

V rámci dvou úkolů cvičili své dovednosti také krizoví interventi ZZS, kteří v praxi poskytují psychosociální péči sekundárně zasaženým osobám při mimořádných a tragických událostech.

Metodické zaměstnání vyvrcholilo během čtvrtečního odpoledne vyhodnocením činností soutěžních týmů, rozborem jednotlivých úkolů a vyhlášením nejúspěšnějších posádek. Na prvním místě se umístil tým ze stanoviště ZZS MSK Vítkov (okres Opava). Druhá byla posádka z Frýdku-Místku a  bronzovou příčku vybojovali záchranáři z Havířova.

PhDr. Lukáš Humpl

Tiskový mluvčí ÚSZS MSK