Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Záchranářka upozornila, že nejsou roušky. Úřad Jermanové se obrátil na policii

26.05.2020

Záchranářka upozornila, že nejsou roušky. Úřad Jermanové se obrátil na policii

 

Úřad odmítá říci, na koho přesně trestní oznámení podal. O případu informovali Reportéři ČT.Záchranářka Veronika Brožová v době čerstvého nouzového stavu hejtmanku Jaroslavu Pokornou Jermanovou upozornila, že středočeští záchranáři v časech koronavirové epidemie vyjíždějí často jen s rouškami, které si koupili ze svého už loni v prosinci, kdy začala řádit běžná chřipka.

 

REPORTÁŽ TV v čase 17,50 min.

 

Jejím otevřeným dopisem se nyní zabývá z podnětu Středočeského kraje tamní policie, a to dokonce oddělení boje proti extremismu a terorismu. „Ano, úřad,“ odpověděla hejtmanka na otázku Reportérů ČT, kdo trestní oznámení podal.

Úřad tají, jestli se trestní oznámení týká záchranářky, nebo regionálního listu Náš region, který obsah dopisu popsal v článku.

„Mám mít strach, že jsem řekla pravdu. To už jsme opravdu jako v padesátých letech,“ uvedla v reportáži Brožová.

Záchranářka Brožová v březnu reagovala na hejtmančin dopis z 5. března, kde Jaroslava Pokorná Jermanová ujistila lékaře, sestry a záchranáře, že jsou nejrizikovější skupinou, kterou je potřeba chránit.

„Vedení kraje si důležitost vaší profese a práce uvědomuje a bude se snažit udělat vše pro to, aby bylo vaše zdraví ochráněno a váš život nebyl nijak ohrožen,“ napsala tehdy hejtmanka.

Záchranářka ji však upozornila, že například na stanici záchranné služby ve Zdibech byl zkraje týdne k dispozici jen jeden respirátor, zatímco záchranáři v Praze už od víkendu jezdí k pacientům v kompletním vybavení – kromě respirátorů také v ochranném obleku.

„Ubezpečte mě, prosím, že vaše vyjádření nejsou jen pouhopouhé prázdné populistické fráze. Slova díků nestačí. Je zapotřebí kroků, díky nimž se nebudeme bát vyjet,“ napsala záchranářka Brožová v e-mailu hejtmance.

Připomněla také, že záchranářům přišla SMS zpráva od nadřízeného, že kdo umí šít, ať si ušije látkovou roušku.

Za upozornění pro hejtmanku se záchranářka dostala už dříve do potíží. „Berte proto mimo jiné také na vědomí, že Vaše jednání kvalifikujeme jako porušení pracovní kázně,“ napsal jí v reakci na dopis hejtmance ředitel záchranky Jiří Knor.

 

Zdroj: seznamzpravy.cz

 

 

 

Komentáře k článku
  • Zdeněk Mareš Reagovat 26.05.2020
    Nebylo by špatné kdyby komora v tomto případě nějak zasáhla nejen přihlížela a komentovala.
    • Radomír Vlk Reagovat 26.05.2020
      Za komoru potvrzuji, že to vnímáme obdobně. V rámci našich možností, připravujeme reakci.
  • Jan Žoha Reagovat 26.05.2020
    Tak reakce kraje je naprosto nepřiměřená a směšná. Zaměstnavatele už tolik ale ne. Přestože má každý právo na názor, vyjádření nespokojenosti (někde ta možnost může stát i pěti kilo, že komoro?) nebo stížnost, jde také o to, jakým způsobem tyto budu prezentovat. Velmi nešťastné je zveřejnění na ksichtoknize, což je v dnešní době velmi moderní, ale považuji to za slabomyslné a nešťastné. Ale to je vlastně důsledek digitální demence...s tím už se nedá nic dělat. Všichni máme nějaké pracovní smlouvy nebo smlouvy o stáži, kde je většinou v některém z bodů uvedeno, že nebudu ventilovat informace, které se dozvím v souvislosti s výkonem povolání nebo stáže (bo tak nějak je to tam povětšinou vytesáno). Takže reakci zaměstnavatele považuji za celkem adekvátní. Existuje přeci nějaký interní postup, jak a koho kontaktovat v případě problému nebo kam a komu zaslat stížnost, návrh, vyjádření - uklízečka, údržbář staniční, vrchní, primář, náměstek, náměstek náměstka, dalších sedm zbytečných pozic, pět zástupců ředitele a konečně ředitel atd. Pokud postupuji tímto řádným způsobem a všechno mé snažení zůstane, například i po patnácti letech, bez odezvy nadřízených (ať už z důvodu zastaralého byrokratického aparátu, nefunkčních mejlů nebo nedostatek zaměstnanců u Česká počkáš), tak je nasnadě zvážit kontaktovat zřizovatele otevřeným dopisem, který by ovšem neměl být, dle mého názoru, zveřejněný na ksichtoknize. To by mělo být až krajní řešení. Připomeňme si nedávné jednání pana kolegy Samka...v jeho případě se také, pokud se nemýlím, koketovalo s trestním oznámením, jelikož se zaměstnavatel cítil být dotčen a poškozen. ČEST PRÁCI A MÍR SVĚTU.
    • Jan Žoha Reagovat 26.05.2020
      Samozřejmě si nedělám iluze o tom, že kdyby dopis nebyl zveřejněn na ksichtoknize, tak by se něco tak razantně změnilo. Síla mediokratické žumpy je ohromná.
    • Ctirad Novák Reagovat 27.05.2020
      Souhlas....

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.