Záchranářský modul pro likvidaci následků HN GOLEM, slaví 10. narozeniny

20.05.2016

Záchranářský modul pro likvidaci následků HN GOLEM, slaví 10. narozeniny

Záchranářský modul pro likvidaci následků hromadných neštěstí a mimořádných událostí slavnostně převzala pražská záchranka do svého vozového parku přesně před 10 lety.

Tato unikátní technika – jméno Golem vybrali sami Pražané – může být primárně využita při velkých haváriích v dopravě nebo průmyslu, událostech přírodního charakteru a své nezastupitelné místo má ve vybavení záchranných složek i s ohledem na bezpečnostní situaci v Evropě.

Jeho hlavním úkolem je poskytnout mobilní zázemí záchranářským týmům v mimořádných situacích, kdy likvidace zdravotnických následků může trvat i několik dní. Modul obsluhuje jedna osoba, která je schopna během krátké doby přivézt na místo události vše potřebné a zastoupit tak několik sanitních vozidel najednou.

Aktuálně bývá využita u akcí s velkou koncentrací osob, kde je předpoklad většího počtu ošetřených, jako jsou oslavy konce roku, megakoncerty, maratonské běhy. Místo v rozložených bočnicích poskytuje prostor pro třídící pracoviště a dočasné ošetření postižených a je vybaveno 12 přípojkami k rozvodu mediciálního kyslíku. Dispečerské a štábní pracoviště slouží pro komunikaci zasahujících složek a zprostředkovává informace přímo z místa zásahu. Strojovna s technologickým vybavením obsahuje mimo jiné vlastní agregát na výrobu elektřiny, naftové topení, klimatizační jednotku, zásoby pohonných hmot a vody. „Velkou předností modulu je rychlá akceschopnost. Golem je v nepřetržitém provozu připraven na okamžitý výjezd,“ připomněl ředitel pražské záchranky Petr Kolouch.

Zdroj: ZZS HMP

• Jan Pokorný Reagovat 20.05.2016
    Tak to všechno už známe, spíše by bylo zajímavé sdělení kolik bylo za těch 10let uspořeno nebo vyhozeno oknem prostředků včetně těch pořizovacích nákladů oproti běžné koncepci stanů a přívěsů s materiálem pro HN a kolik záchranek (světově) si po vzoru Prahy obdobné vozítko pořídilo či zda to zůstalo jen u hledání slepé uličky a reklamní plochy pro magistrát a ZS... No a zajímala by mne reálná využitelnost toho mobilního zos - kolikrát z něj opravdu něco řídili, krom toho, že si tam někdo dal kafe... V tom je to asi tak jedině unikátní...