Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Záchranářům došly přesčasy

01.04.2007

.
Lékaři záchranné služby vyčerpali limit přesčasů, který jim od ledna povoluje zákoník práce

Někteří středočeští lékaři, kteří slouží u krajské záchranky, už vyčerpali maximální počet přesčasových hodin, které jim povoluje nový zákoník práce. Záchranka ale nemá jinou možnost, než zákon nedodržet.

„Zákon se dodržovat nedá a my nemáme moc na výběr,“ podotkl ředitel středočeských záchranářů Robert Zelenák.

Podle něho je zákoník práce nedokonalý a komplikuje lékařům práci. „Je dělaný pro statistiky a pro úředníky, ne pro lidi,“ uvedl ředitel Zelenák. Zásadní je podle něho to, že se komplikace kolem zákoníku nijak nesmí dotknout pacientů. „To chci velmi a velmi zdůraznit, že lidé se ničeho obávat nemusejí,“ řekl.
Chybí až 120 zaměstnanců Lékaři a záchranáři mají potíže se zákoníkempráce od začátku letošního roku. Pokud by podle Zelenáka postupovali záchranáři přesně v souladu se zákoníkem, musela by být některá výjezdová střediska záchranky uzavřena a byla by omezena péče o pacienty.

Zatímco dříve mohli odsloužit lékaři 816 hodin přesčasů za rok, od 1. ledna je to jen 400 hodin. Záchranka je dokonce i za cenu velkých pokut připravena nařízení vůbec nedodržet.
O tom, jak zákoníku práce vyhovět, uvažuje Zelenák dlouhodobě. Řešením by bylo například přijetí nových lékařů. Těch je však nedostatek, v případě středočeské záchranné služby by to navíc znamenalo až 120 nových zaměstnanců.
„Lékaře se snažíme nabírat neustále, ale příliš se nám nedaří. Zatím se nám povedlo sehnat dva a doufáme, že se ještě najdou další zájemci o práci u nás,“ popsal situaci Robert Zelenák.
Další možností, jak zajistit větší počet lékařů, je najímat je externě. Na záchrance tak mohou pracovat například lékaři z nemocnic.
Ani to by ale problém neřešilo. Peníze by se totiž musely rozdělit mezi více lékařů, což by znamenalo snížení příjmu. Zejména mladí doktoři by tak podle ředitele Zelenáka neměli motivaci k záchrance nastoupit.

Nové lékaře hledají i středočeské nemocnice. Zákoník práce totiž limituje počet přesčasových hodin i u tamních lékařů. A ani nemocnice nemají jinou možnost než zákoník tak trochu obcházet.
Mladoboleslavská Klaudiánova nemocnice problém vyřešila tak, že se svými lékaři kromě klasického pracovního poměru uzavřela navíc dohody o pracovní činnosti. Netýká se jich tak tedy limitovaný počet přesčasů. „Nemáme žádné problémy, vše zvládáme v pohodě,“ potvrdil mluvčí nemocnice Václav Řičař.

Zdroj: ZDN

Nenašel jsem mezi možnostmi řešení změnu organizace zajištění poskytování PNP ve smyslu změny poměru posádek RLP a RZP. Zmapy stanovišť je zřejmé, že středočeská záchranka na rozdíl od ostatních krajů má tento poměr nastaven výrazně ve prospěch posádek RLP. Zdravotnických záchranářů a řidičů vozidel ZZS se totiž problém s novým zákoníkem práce co do přesčasových hodin netýká, a také je jich na trhu práce více, než lékařů s potřebnou odbornou způsobilostí.

Sigmund

Komentáře k článku

Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.