Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Záchranka pomůže obětem týrání

06.02.2008

.

Záchranka pomůže týraným




Publikováno dne: 30.1.2008, Zdroj: DNES

Lékaři, sestry a operátorky projdou speciálním kurzem na odhalování domácího násilí.

Záchranáři přijíždějí k volajícímu s těžkým úrazem nebo zraněním. A lékař či sestra si jsou po chvíli jisti: ošetřují oběť domácího násilí. Středočeští záchranáři totiž budou brzy v oblasti násilí v rodině vzdělanější, chystá se pro ně speciální kurz.

"Záchranáři jsou jedni z těch, které oběti domácího násilí kontaktují. Hlavně když jsou vážně zraněny," řekla Jana Šeblová, náměstkyně ředitele středočeské záchranné služby.

Na kurzech se lékaři, sestry, ale například i operátorky, které záchranku na místo posílají, dozvědí, jak domácí násilí rozpoznat a co mohou pro oběť udělat kromě ošetření. "Kdo projde kurzem, měl by také zvládnout základní komunikaci s obětí, umět poradit, kam se obrátit, a zvládnout i legislativní stránku věci," vysvětlila Šeblová.

Další část kurzu je naplánována na červen, kdy by k výcviku měla být přizvána i policie, sociální pracovníci nebo třeba praktičtí lékaři. "Prostě ti, na které se oběti domácího násilí nejvíce obracejí," podotkla Jana Šeblová.

Kurz záchranka pořádá v rámci vzdělávacího programu, v němž budou stejným způsobem vyškoleni i záchranáři dalších evropských zemí.

Podle Lucie Vaníčkové Horníkové, šéfky středočeského intervenčního centra pomáhajícího obětem domácího násilí, je postup vedení záchranky pozitivní. "Je to výborná věc. Už jen proto, že oběti mají tendenci vymýšlet si, jak ke zranění přišly, aby násilí zakryly. Lékař ale velmi dobře pozná, zda se mohla osoba zranit sama nebo jí to někdo způsobil," řekla Vaníčková Horníková.

Policisté, kteří se s obětí domácího konfliktu dostávají do kontaktu nejčastěji, podle ní výcvikem prošli ve chvíli, kdy byl schválen zákon o vykazování násilníka z domova.

"Policisté vědí, jak klást obětem otázky, aby zjistili, zda jde o násilí. Dotazník se skládá ze tří částí, každá má pět otázek. Sestavili ho specialisté z Kanady," doplnila vedoucí intervenčního centra, které sídlí v Rakovníku.

Obecně lze podle ní jako příznak domácího násilí vnímat čtyři klíčové okolnosti. První je opakování a dlouhodobost. Tedy to, zda byl konflikt jednorázový, nebo jde o soustavné týrání. Druhým znakem je eskalace - stupňování. Domácí násilí může začít urážkami a pokračovat brutálním týráním.

Dalším znakem je neveřejnost, tedy to, že násilník svoji oběť terorizuje pouze za "zavřenými dveřmi", a posledním jevem domácího násilí je jasné a nezpochybnitelné rozdělení rolí. Obětí je tedy vždy jedna osoba.

Za uplynulý rok se do evidence krajského intervenčního centra dostalo celkem 266 lidí. Většina z nich vyhledala pomoc sama, 79 z nich pracovnice centra pomohly na výzvu policie, která násilníka vykázala z domova.

Zuzana Čechová, DNES

Zdroj : www.zdn.cz



Komentáře k článku

Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.