Záchranka vozí pacienty hodiny v sanitce. Jihomoravský kraj proto zřídí portál na evidenci volných lůžek

15.03.2018

Jihomoravský kraj zřídí na jaře webový portál, na kterém povede evidenci volných lůžek v jihomoravských nemocnicích. Budou ho využívat záchranáři při přepravě pacientů do zdravotnických zařízení. ČTK to včera řekl radní pro zdravotnictví Milan Vojta (ANO). Portál má zamezit situaci z minulého týdne, kdy záchranka vozila pacienta několik hodin v sanitce a žádná z nemocnic pro něj neměla volné lůžko. Týkat se to bude lidí mimo ohrožení života, pacienty s akutními problémy převáží záchranka převážně do bohunické nemocnice. O tom, jak situaci zlepšit, budou jednat zástupci kraje a města Brna se zástupci ministerstva zdravotnictví.

Portál nebude přístupný veřejnosti, ale bude sloužit pouze nemocnicím a záchranářům. „Je to jeden z dílčích kroků, který by měl pomoct záchranné službě, aby měla online informace z nemocnic po kraji, jak jsou na tom s volnými kapacitami interních lůžek,“ uvedl Vojta. Do doby zřízení webu bude záchranka evidovat volná lůžka v kraji v nemocnicích sama svépomocí.

Pacienti v ohrožení života většinou končí na akutních lůžcích ve Fakultní nemocnici Brno v Bohunicích, problémy s umístěním se týkají pacientů mimo ohrožení života. Podle mluvčí jihomoravských záchranářů Michaely Bothové Fakultní nemocnice Brno odmítla v několika případech takové pacienty převzít a někteří skončili v nemocnicích i mimo Jihomoravský kraj. Bothová uvedla, že když záchranná služba vozí pacienty několik hodin v sanitce a hledá pro ně nemocnici, nemohou záchranáři zasahovat u jiných případů.

Mluvčí Fakultní nemocnice Brno Pavel Žára řekl, že nemocnice dlouhodobě poukazuje na pokles počtu interních lůžek v kraji. „Někteří lidé se nechávají odvést do Fakultní nemocnice Brno místo toho, aby řešili svůj stav v místě bydliště nebo s praktickým lékařem. Proto vznikla dohoda, že pokud budeme mít urgentní příjem plný a nebudeme mít další kapacitu, tak pokud půjde o pacienta mimo ohrožení života, záchranná služba ho poveze do jiného zdravotnického zařízení,“ řekl Žára. Podle něj záchranka vozí denně do Fakultní nemocnice Brno asi 30 lidí, z nichž polovinu nemocnice ihned po ošetření propustí.

Situaci bude kraj řešit s ministerstvem zdravotnictví, které fakultní nemocnice zřizuje. „Ministerstvo by mělo poskytnout součinnost, aby vzniklo systémové řešení, které by umožňovalo umístit interní pacienty v nemocnicích po Brně,“ dodal Vojta. „Ministerstvo zdravotnictví o této situaci ví a snaží se ji aktivně řešit. Iniciovali jsme mimořádné jednání se všemi dotčenými stranami s cílem najít uspokojivé řešení,“ řekla ČTK mluvčí ministerstva Gabriela Štěpanyová.

Zdroj: zdravotnickydenik.cz

• Potencialni pacient Reagovat 02.04.2018
    Možná bude následující někomu i proti srsti. Tímto příspěvkem se snažím provést jemnou defibrilaci myšlení za účelem rozšíření Vašeho obzorů, sundáni klapek s očí a zvýšení informačního pole. Některé věci, o kterých mluvíte jako o novinkách, nebo se je jenom chystáte zavést, někde jinde jsou dávno běžnou realitou zdravotnické záchranné služby (dále jen ZZS), třeba v Minsku a Moskvě, ale nejenom tam.
    1.Doktor-konzultant ZZS pro veřejnost 24 hod.
    2. Tísňová linka pro lidi s poruchami sluchu a řeči - SMS služba.
    3.Odděleni hospitalizace ZZS má přehled volných lůžek ve všech nemocnicích v městech s aktualizací 2x denně, hlášeni je povinné pro všechny nemocnice. ZZS má rozhodující právo při urgentních a plánovaných hospitalizacích pacientů. V praxi to znamená, že ZZS dává nemocnici pokyn (rozkaz, nařízeni – vyberte z Vašeho pohledu nejvíc vhodný výraz) přijmout pacienta bez práva odmítnutí. Zkrátka, vezeme Vám takového pacienta s takovou diagnózou, připravte se, a bez debat.
    4.V městech nad 300 tis. obyvatel ZZS má svou klinickou nemocnici, která pochopitelně přijímá  nejkomplikovanější případy (ale nejenom ty), provádí analytickou, metodickou a vzdělávací činnost pro zaměstnance ZZS a studenty.
    5.Existuji také Vědecko-výzkumné ústavy ZZS a urgentní medicíny s klinickými nemocnicemi, s katedrami a s postgraduálním vzděláváním.  Jsou také vzdělávací a simulační centra ZZS.
    6.Absolvent VOŠ ZZ (dis), který studoval zdarma za veřejné prostředky, má garantované pracovní místo a musí odpracovat ve svém oboru 2 roky (ne jako z. sestra), samozřejmě má výběr pracovních nabídek. Nejprestižnější je urgentní příjem, ARO, JIP oddělení, v kterých jsou větší možnosti rychle nasbírat praktické zkušenosti. ZZ také mají specializace (nadstavbu), třeba v ARO, kardiologii, gynekologicko-porodnickém oboru a neonatologii, pediatrii, psychiatrii pro práce v specializovaných posádkách.
    7.Statistika: Minsk – 1 mil. 991 tis. obyvatel, 159 posádek, 30.03.2018, 08.00 h – 2127 výjezdů za 24h., 26.03.2018 – 2513 výjezdů. Moskva – 12 380 664 obyvatel, ZZS – 10 000 zaměstnanců, více 1000 posádek, během 21.03.2018 –14 264 výjezdů včetně 41 dopravních nehod, 30.03.2018 – 13 733 výjezdů. Zdroje – weby ZZS.
    Jsou i jiné zajímavé a užitečné věci v organizaci, vzdělávaní, péči o personál ZZS.Doufám, že nikoho tento příspěvek neurazil.
    Přeji klidný sváteční den v kruhu lidí, kteří Vás mají doopravdy radí, a klidnou službu pro ty, kteří jsou v prací.