Zásahy ZZS v zaplavených obcích

25.06.2009

.

Zásahy záchranářů v souvislosti se záplavami

SEVERNÍ MORAVA: Posádky záchranné služby z Nového Jičína a okolních výjezdových stanovišť zasahovaly v souvislosti s povodněmi, které ve večerních a nočních hodinách postihly region Novojičínska, přibližně ve dvou desítkách případů.

25.06.2009

U části událostí vodní živel výrazně zkomplikoval či znemožnil zásah záchranářů a bylo nutno využít pro přepravu postižených těžké hasičské techniky. Novojičínské posádky byly od středečních večerních hodin do čtvrtečního rána prakticky nepřetržitě v terénu.

Po půl desáté večer vyjížděla posádka rychlé lékařské pomoci volána k ženě středního věku, která utonula v Žilině u Nového Jičína. Záchranáři se pokoušeli o resuscitaci postižené, pacientku se ovšem bohužel zachránit nepodařilo. Sanitní vozidlo navíc zůstalo po dobu několika desítek minut uvězněno v zatopené oblasti. Posádky se k některým z pacientů nemohly vůbec dostat, pro dojezd byla proto v několika případech využita i těžká hasičská technika.

Před dvaadvacátou hodinou vyjely dvě posádky ke staršímu muži do Kunína, u něhož došlo k srdečnímu selhání. Ani jedné z nich se však k pacientovi nepodařilo dojet a muže nakonec transportovali hasiči. Postižený však svému onemocnění podlehl. Podobný scénář se bohužel opakoval v obci Bernartice, kde sice záchranáři nakonec dorazili, ale pacientce v seniorském věku již pomoci nemohli.
Mezi tísňovými výzvami do záplavami postižených míst byl například i počínající porod u ženy v automobilu na silnici, či několik případů podchlazení u postižených, jež byli vytaženi z vodních toků.

V těžce zasažené obci Jeseník nad Odrou záchranáři ošetřili postupně desítku zasažených, které ze záplavové oblasti přiváželi hasiči. Jednalo se o poranění převážně končetin, ale také o interní stavy, jako obtíže s krevním tlakem, diabetem a podobně. Řada pacientů rovněž jevila známky akutní stresové reakce. Nikdo z této poslední skupiny zasažených nebyl vzhledem ke svému zdravotnímu stavu v bezprostředním ohrožení života.

Zásah záchranné služby a ošetřování postižených na místech záplav skončilo v dopoledních hodinách.

Zdroj: ZZS Moravskoslezského kraje Autor: Lukáš Humpl

Zdroj: katastrofy.com