Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Zástupce ZZS přijal Jiří Čunek

26.09.2008

.
Informace o schůzce v Poslanecké sněmovně.


Dne 24. září 2008 proběhla v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky schůzka zástupců Asociace zdravotnických záchranných služeb ČR – MUDr. Jiří Mašek, Zdravotnické záchranné služby Hlavního města Prahy – MUDr. Zdeněk Schwarz, Komory záchranářů ZZS ČR – Bc. Radek Benda a Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR – Dáša Žitníková s prvním místopředsedou vlády a ministrem pro místní rozvoj panem Jiřím Čunkem a místopředsedou výboru pro zdravotnictví, členem petičního výboru, poslancem panem Ing. Jiřím Carbolem.

Téma této schůzky se týkalo zařazení sociálního zohlednění náročnosti práce pracovníků výjezdových skupin zdravotnických záchranných služeb (ZZS) do návrhu zákona o zdravotnické záchranné službě.
Zazněly zde podstatné argumenty, které se k naší profesi úzce vztahují, z nichž například uvádím:
skutečnost, že ZZS je základní složkou IZS a taktéž i zásahy jsou často v součinnosti s ostatními složkami IZS, a to zcela bez výhod, které se vztahují nejen na základní složky IZS, jako jsou hasiči a policie, ale které se vztahují i na AČR.

Vzhledem k tomu, že hasiči a policie pracují pod služebním poměrem a s povinnostmi z tohoto vyplývajících navrhujeme, aby se do zákona o ZZS aplikovala pouze část z naší strany jasně definovaných požadavků sociálního zabezpečení přímo se vztahujících pro výkon práce v podmínkách PNP a toto by se navíc ještě týkalo pouze zaměstnanců výjezdových skupin ZZS a nikoli administrativních pracovníků, jak je tomu u ostatních základních složek IZS.

Počet výjezdů ZZS několikanásobně celorepublikově převyšuje počty výjezdy hasičů. Tímto tvrzením, ale spíše konstatováním holého faktu práci hasičů nikterak nezlehčujeme, ale uvádíme to pouze příkladem.

Dochází tak ke snižování motivace pro studenty, současné i budoucí zaměstnance výjezdových skupin ZZS, protože proti ostatním složkám IZS jim zaměstnavatelé u ZZS žádné sociální zohlednění a zvýhodnění nabídnout nemohou.
To je nejen rizikem pro udržení současného stavu dlouze a nákladně vyškolených zaměstnanců ZZS, ale i v případě plánovaného navyšování počtu stanovišť ZZS, jak je v novém zákoně o ZZS uvedeno, by z tohoto důvodu mohl být problém s nedostatkem kvalifikovaných zaměstnanců pro obsazení těchto vznikajících stanovišť.
Odchody kvalifikovaných a vzdělaných zdravotnických pracovníků s praxí na všech úrovních mimo zdravotnické resorty a zdravotníků ze ZZS právě k hasičům a policii z důvodu chybějícího vhodného sociálního programu pro pracovníky ZZS nejsou již zdaleka výjimkou a naopak se začínají stávat pravidlem.

Na základě diskuze v Asociaci zdravotnických záchranných služeb, Komoře záchranářů, České asociaci sester a Odborovém svazu zdravotnictví a sociální péče ČR a za účasti zástupců Ministerstva zdravotnictví vznikl komplexní návrh na sociální zohlednění náročnosti práce zdravotnických pracovníků ZZS. Ve zkratce lze říci, že pracovní skupina usiluje o začlenění následujících bodů do zákona o ZZS:
• lázeňská nebo rehabilitační péče pro zaměstnance k upevnění tělesného a duševního zdraví v délce 14 dnů v kalendářním roce, započitatelné do fondu pracovní doby.
• jednorázové odškodnění ve výši 230.000,- Kč pro pracovníka, který ukončil pracovní poměr na ZZS z důvodu pracovního úrazu, nebo nemoci z povolání.
• úmrtné pro pozůstalé ve výši 5ti-násobku průměrného platu pro pozůstalé v případě úmrtí pracovníka ZZS z důvodu pracovního úrazu, nebo nemoci z povolání.
• odchodné pro zaměstnance starší 50 let, kteří pracovali na ZZS nejméně 10 let.
• výsluhový příspěvek pro zaměstnance starší 50 let, kteří pracovali na ZZS nejméně 15 let.
Ekonomická rozvaha tohoto návrhu byla specifikována Asociací zdravotnických záchranných služeb a Zdravotnickou záchrannou službou Hlavního města Prahy a jedná se o částku v rozsahu 170 až 220 mil. Kč ročně pro všech 14 krajských ZZS.

Tato schůzka trvala přibližně hodinu, naše argumenty byly přijaty jako odůvodněné a oprávněné, a pan vicepremiér přislíbil, že se pokusí, aby tento navrhovaný sociální program byl zanesen do zákona o ZZS ještě před jeho případným definitivním schválením.


V Praze, 25. září 2008
Bc. Radek Benda
viceprezident KZ ZZS ČR

Komentáře k článku

Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.