Zástupci komory záchranářů opět jednali na ministerstvu zdravotnictví České republiky

28.07.2007

.
Dne 26.července v 10,00 hodin proběhla na Ministerstvu zdravotnictví České republiky KZ ZZS ČR předem avizovaná schůzka představitelů Komory záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky s ředitelkou odboru krizové připravenosti Ministerstva zdravotnictví MUDr. Danou Hlaváčkovou a ředitelkou odboru vzdělávání a vědy MZ ČR paní Mgr. Evou Proškovou, na téma chystaných legislativních změn..

Schůzka měla dvě roviny. Nejprve jsme se navzájem seznámili se svými postoji, názory a možnostmi k problematice týkající se profesí zdravotnického záchranáře, řidiče vozidla ZZS a operátora zdravotních operačních středisek a dále k námi předkládaným návrhům změn do novelizované legislativy : návrhy změn KZ ZZS ČR do zákona 96/2004 Sb. a návrhy změn KZ ZZS ČR do vyhlášky 424/2004 Sb..

Poté nám byly ze strany Mgr. Proškové vysvětleny dvě zásadní věci. Jednak to, že materiál ohledně změn do zákona 96/2004 Sb. je již ve sněmovně a proto se pokusí ve spolupráci s paní ředitelkou MUDr. Hlaváčkovou společně najít poslance zdravotního výboru Parlamentu české republiky, který by ještě ve výboru navrhl doplnit některá ustanovení z námi předkládaného materiálu, hlavně návrhů změn ve vztahu k řidičům vozidel ZZS. Dále nám byl vysvětlen záměr a možnosti zákonodárce k podobě vyhlášky 424/2004 Sb., kdy dle paní ředitelky Mgr. Proškové není možné provést komorou navrhované rozdělení kompetencí § 17, tedy zdravotnického záchranáře na více položek, dle druhu poskytované péče a typu posádek. Záměr a logické důvody jsme přijali a domluvili jsme se, že materiál přepracujeme tak, aby se všechny kompetence vešly opět sice pod jeden paragraf, ale tak, aby vyhovovaly všem stranám a práci zdravotnického záchranáře na všech stupních. Proto jsme se rozhodli k těmto změnám oslovit a přizvat i odborníka z urgentního příjmu, a to hlavní sestru ( bratra ) odd. UP z FN Olomouc, pana Bc. Martina Šamaje. Paní ředitelka MUDr. Hlaváčková nám ještě pomůže s našimi návrhy rozšířených kompetencí pro stav krajní nouze a také nám přislíbila po vzájemném vysvětlení si některých návrhů ( ponechání pacienta na místě, negativní revers ) i další pomoc tak, abychom nakonec nalezli společná a pro všechny strany přijatelná řešení.

Jelikož bylo celé jednání vedeno velmi věcně a pracovně se zaměřením na danou problematiku, tak nesdílím obavu z toho, že by se vytyčené úkoly společně nepodařilo zvládnout. Další konzultace návrhů budou probíhat emailovou poštou a jejich finalizace by měla proběhnout na další schůzce na MZ ČR, kterou jsme si společně předběžně naplánovali na 29. srpna 2007 ve 13, 00 hodin. Využijeme toho, že v tomto termínu budeme v dopoledních hodinách já i pan viceprezident komory Bc. Radek Benda na ZZS hl.města Prahy na zasedání vědeckého výboru k chystané konferenci ke 150. výročí ZZS HMP. a v odpoledních hodinách potom na již zmiňovaném jednání na MZ ČR, což vidíme jako velkou úsporu času i financí KZ ZZS ČR.