Zástupcům A ZZS ČR se bohužel nepodařilo pana ministra přesvědčit

30.06.2011

Zástupcům A ZZS ČR se bohužel nepodařilo pana ministra přesvědčit
I přes veškerou snahu zástupců A ZZS ČR, kteří se do poslední chvíle snažili svými argumenty ministra přesvědčit, že současný systém financování záchranek neodpovídá potřebám a realitě, byl dnes na jednání vlády schválen zákon o ZZS jednak bez tzv. některých dalších náležitostí pro zdravotnické pracovníky záchranek a také bez části, která alespoň v malé míře upravovala lepší financování záchranných služeb. Zákon de facto popisuje pouze status quo ZZS v ČR, kterému teď nasadí zákonný rámec. Neřeší ovšem ani malou měrou výhled do nejbližší budoucnosti.

Vláda schválila Hegerovi další část zdravotnické reformy

Vláda ve středu odsouhlasila návrhy reformních zákonů, které na jednání předložil ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Zákony o zdravotních službách, specifických zdravotních službách a zdravotnické záchranné službě by měly platit od ledna příštího roku.

Norma mění například podmínky pro umělé oplodnění, sterilizaci a pravidla pro záchranku. Zákon dá záchranářům například právo vstupovat do cizích objektů a požadovat od občanů pomoc.
Zastřešující zákon definuje pojmy a popisuje strukturu zdravotní péče, stanoví pravidla pro nakládání se zdravotnickou dokumentací či řešení stížností na poskytování zdravotních služeb.

Potraty vyřeší samostatný zákon

Zákon o specifických zdravotních službách upravuje podmínky pro asistovanou reprodukci, sterilizaci, kastraci, změnu pohlaví transsexuálů, lidské genetické dědictví a klonování či pro ochranné léčení. Změnu pohlaví chirurgickým zákrokem při současném znemožnění reprodukční funkce bude možné provést osobě starší 21 let na základě vyšetření a stanoviska odborné komise. Umělé oplodnění bude dostupné pro "ženy v plodném věku".
Ministr ze zákona vypustil původně obsaženou pasáž o potratech, kterou bude v budoucnu řešit samostatný zákon.

Zákon o zdravotnické záchranné službě stanoví jednotné podmínky pro její poskytování, upravuje podmínky financování a stanoví práva a povinnosti záchranářů. Vznikne 40 nových stanovišť záchranné služby a dojezdová doba by měla být do 20 minut.

První část zdravotnické reformy prošla před nedávnem ve Sněmovně. Počítá se zavedením standardu a nadstandardu, mění úhrady za pobyt v nemocnici z 60 na 100 korun za den, mění praxi plateb za jednotlivé položky na receptu za platbu za celý recept. Platit by lidé naopak měli za léky do 50 korun.

Zdroj: novinky.cz