Zdravotnické záchranné službě chybí zhruba 400 lékařů

17.05.2016

Zdravotnické záchranné službě chybí zhruba 400 lékařů

Zdravotnické záchranné službě chybí zhruba 400 lékařů, aby stávající nebyli zatíženi nadměrnými přesčasy. Stejně jako nemocnice zajišťuje záchranná služba provoz jen díky porušování zákoníku práce, řekl v úterý novinářům prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek.

Třetinu služeb, někde až polovinu, zajišťují externí lékaři z nemocnic či praktičtí lékaři, doplnil předseda Asociace zdravotnických záchranných služeb ČR Marek Slabý.

"Pacienti nejsou přímo ohroženi tím, že by nebyli lékaři, ale pokud by tento trend pokračoval, můžeme se do této situace dostat," řekl Slabý. V některých krajích už se podle něj úvazky externích lékařů blíží počtu lékařů kmenových. Pokud by se měly doplnit stavy tak, aby nemusela záchranná služba využívat tolika externistů, potřebovala by 394 lékařů, řekl.

Kubek poznamenal, že personální krize postihla nejen nemocnice, ale i zdravotnickou záchrannou službu. "Bijeme na poplach, protože nám ubývají nejen kmenoví lékaři, ale i externí, protože už nemají prostor věnovat se práci záchranné služby," řekl Slabý.

Zdravotnická záchranná služba má 646 kmenových lékařů a externě pro ni pracuje 270 lékařů. Průměrný věk lékařů záchranky je 49 let, jsou ale mezi nimi i starší sedmdesáti let, nejstaršímu je 80 let. Přilákat mladé lékaře do oboru by mělo zásadní navýšení finančního ohodnocení této fyzicky i psychicky náročné práce a změna vzdělávání, kdy by byl obor zařazen mezi základní a lékaři s touto specializací by se dřív dostávali k samostatné práci. Zavedeny by měly být i sociální programy, jako další dovolená na zotavenou či doživotní renta za odsloužené roky, shodli se Slabý a Kubek.

Přes 80 procent zaměstnanců zdravotnické záchranné služby tvoří záchranáři, lékaři tvoří jen deset procent, v řadě regionů jezdí sanitky bez lékaře, jen se záchranáři, řekl Slabý. Za 15 let extrémně narostly počty výjezdů, ze 780.000 v roce 2009 na loňských více než milion. Každou minutu vyjedou dvě sanity záchranné služby, frekvence výjezdů a zatížení lékařů jsou obrovské, poznamenal.

Stoupl také počet základen zdravotnické záchranné služby, mezi roky 2008 a 2015 z 273 na 299, na třech čtvrtinách z nich ale jsou posádky bez lékaře. Posádky předávají pacienty do nemocnic, tím stoupá zatížení nemocničních lékařů. Ve stejném období stoupl počet výjezdových skupin ze 476 na 566. S nárůstem výkonu rostou i nároky na počty lékařů.

Zatím jsou služby zajištěny po celém území, v řadě míst je to už na pokraji kapacit, situace je kritická v Jihočeském, Plzeňském, Karlovarském a Ústeckém kraji, kde nejsou velké nemocnice, odkud by si záchranka lékaře "přetáhla".

Ze zdravotnického rozpočtu dostává záchranná služba 1,6 procenta no, ročně kolem 2,5 miliardy korun, stejnou částkou jí přispívají kraje.

Dnešní varování je součástí kampaně Zdravotnictví volá o pomoc. Kubek při ní už nechal vystoupit před novináři přední české profesory s varováním o nedostatku chirurgů, gynekologů či porodníků v nemocnicích. Kvůli tomu už některé nemocnice omezují provoz.

ČLK žádá o svolání schůzky šéfů vládních stran (K3) na téma zdravotnictví. Vládu vyzvala k přijetí krizového plánu pro záchranu zdravotnictví. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) slíbil, že se bude zdravotnictvím zabývat. O situaci jednal krizový štáb nemocnic, odborů a pacientů s premiérem. Zabývat se jí ve středu bude sněm Lékařského odborového klubu.

Komora, lékařské a zdravotnické odbory i nemocnice žádají zvýšení odvodů státu, aby do tří let mohly stoupnout platy zdravotníků celkem o 30 procent yes.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) dal k připomínkám návrh na růst měsíčního odvodu státu za děti či důchodce od ledna 2017 z nynějších 870 na 1007 korun. Celkový odvod by tak stoupl o 9,88 miliardy korun, což by stačilo na desetiprocentní růst výdělků zdravotníků. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) s jejich růstem souhlasí, další peníze ze státní pokladny ale přidat nechce.

zdravotnická záchranná služba kraje chybějící lékaři

absolutní počet

průměrný věk lékaře nejstarší lékař
Prahy 6   68
Jihočeského 44 52 74
Jihomoravského 26 49,1 75
Karlovarského 18 55 78
Vysočina 11 48 77
Královéhradeckého 50 48,7 65
Libereckého 14 44 68
Moravskoslezského 58 46 75
Olomouckého 26 48,6 69
Pardubického 45 49 64
Plzeňského 11 49 80
Středočeského 20 48 74
Ústeckého 22 52 73
Zlínského 43 52,23 70
celkem ČR 394 49,36 72,14

Zdroj: Asociace zdravotnických záchranných služeb ČR

Zdravotnický deník:

Situace je na hraně, bez změny brzy neseženeme ani externí lékaře, varují záchranné služby

Problémy financování zdravotnictví, ale zejména ZZS se zabývalo vedení Komory záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky už v roce 2008, protože nám už tehdy bylo jasné, že situace je neudržitelná a bude mít dopady na poskytování přednemocniční, ale i nemocniční péče. Mimo jiné vyšel ve Zdravotnictví + medicína dne 7 . 7. 2008 článek tehdejšího prezidenta Drahomíra Sigmunda.