Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Zdravotnický záchranář na operačním středisku nepatří do 9. pl. třídy

11.06.2013

Zdravotnický záchranář na operačním středisku nepatří do 9. pl. třídy

Platí mě zaměstnavatel správně?




Jsem vystudovaný zdravotnický záchranář (s vysokoškolským titulem), mám registraci i nástupní praxi a od 1.1.2013 pracuji na operačním středisku zdravotnické záchranné služby. Při nástupu jsem byl zařazen do 9. platové třídy, nicméně zkušební doba mi skončila, začal jsem pracovat bez odborného dohledu, ale na dotaz, zda bych neměl být přeřazen do vyšší platové třídy se mi dostalo odpovědi, že do ní budu přeřazen po 1 roce.

Chtěl bych se zeptat, zda má zaměstnavatel právo mě ponechat v 9. platové třídě i přesto, že pracuji bez odborného dohledu a má zodpovědnost při práci rozhodně není malá. Jediný dokument, který jsem ke svému problému nalezl je nařízení vlády č. 222/2010 Sb. (viz. KATALOG PRACÍ), dle kterého, pokud to správně chápu, jsem měl být dokonce od začátku pracovního poměru zařazen do 10. platové třídy.

Odpovídá Mgr. Viktorie PLÍVOVÁ, ředitelka odboru komunikace s veřejností a tisková mluvčí Ministerstva zdravotnictví ČR, na základě vyjádření odborného útvaru MZ.

Dosažení určité kvalifikace nárok na platové zařazení nezakládá. Podle § 123 odst. 2 zákoníku práce a § 3 odst. 1 nařízení vlády č. 564/2006 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě, v platném znění, totiž zaměstnavatel zařadí zaměstnance do platové třídy, ve které je podle katalogu prací zařazena nejnáročnější práce, jejíž výkon na něm požaduje. Ustanovení § 2 citovaného nařízení vlády pouze vymezuje nejnižší kvalifikační stupeň požadovaný pro zařazení do konkrétní platové třídy.

Zaměstnavatel tedy zařadí zaměstnance do platové třídy, ve které je v katalogu prací zařazena nejnáročnější práce, jejíž výkon na něm požaduje, a skutečnost, že zaměstnanec získal osvědčení k výkonu zdravotnického povolání bez odborného dohledu, nárok na určité platové zařazení nezakládá.

Z výše uvedeného vyplývá i oprávnění zaměstnavatele určit, zejména podle provozních podmínek pracoviště, okruh zaměstnanců pracujících samostatně.

Po ostatních zaměstnancích pak zaměstnavatel může požadovat, i když jinak splňují všechny podmínky pro poskytování zdravotní péče bez odborného dohledu, výkon práce pod odborným dohledem. Podmínkou pro takovýto postup ovšem je, že zaměstnanec nemá v pracovní smlouvě nebo jiným závazným způsobem výslovně sjednáno, že poskytuje zdravotní péči bez odborného dohledu.



Zdroj: tribune.cz

Komentáře k článku
  • Freddie Mercury Reagovat 15.06.2013
    Nezlobte se na mě, ale z té odpovědi paní ředitelky odboru komunikace s veřejností a tiskové mluvčí MZ ČR mi není vůbec jasné, do které platové třídy mají být teda záchranáři na oper. střediscích zařazováni... Díky za odpověď.
    • Sigmund Reagovat 15.06.2013
      Je tam odkaz na Katalog prací. Pokud pracuje jako operátor na ZOS pod odborným dohledem tak 10. pl. tř. Pokud je bez odborného dohledu tak 11. pl. třída. Zařazení do deváté platové třídy je porušením legislativy. DS
  • Freddie Mercury Reagovat 21.06.2013
    Porušení legislativy, neporušení legislativy, bohužel pořád existuje hodně zaměstnanců, kteří na krajských ZOS pracují v 9. platové třídě. :( Hold je těžké se proti tomu nějak bránit.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.