Zdravotničtí záchranáři na trhu jsou

22.04.2009

.

Záchrance chybí sestry

Publikováno dne: 20.4.2009, Zdroj: DNES

Nejen krajská nemocnice, ale už také zdravotnická záchranná služba má potíže kvůli chybějícím sestrám. Konkrétně výjezdové stanoviště záchranky v Horním Slavkově. Několik zdravotnic tu otěhotnělo, a pokud se za ně nenajde náhrada, hrozí, že stanoviště omezí provoz.

„Jedna z variant je, že naše služba v Horním Slavkově by fungovala jen přes den a v noci ne,“ potvrdil mluvčí záchranné služby Karlovarského kraje Lukáš Hutta. Podle něho je to ale jen jedna z možností a není jasné, kdy by případně mohla nastat.

„Budeme se snažit přijmout nový personál nebo ho do Slavkova převést ze stanovišť v jiných městech,“ uvedl Hutta.

Sídlo záchranné služby v Horním Slavkově je téměř nové. Karlovarský kraj ho dostavěl za 12 milionů korun teprve před rokem, aby sanitky dojely k pacientům v patnáctiminutovém limitu. „Nepřipadá mi normální, aby se omezovalo výjezdové stanoviště záchranky, které funguje teprve rok.

Lidé potřebují pomoc hlavně v noci.

Přes den lékaře ještě seženou,“ podotkla starostka sousedního města Krásno Lenka Sidorjaková. V kraji nyní chybí přibližně 60 lékařů a 120 zdravotních sester. Řekla to na konci března krajská radní pro zdravotnictví Berenika Podzemská, když jednala s místními poslanci a senátory. „Situace je opravdu kritická,“ upozornila na alarmující nedostatek personálu v nemocnicích v Karlových Varech, Sokolově a Chebu.

V regionu sice působí dvě střední zdravotnické školy, ale aby absolventky mohly vůbec pracovat jako plnohodnotné sestry, musí vystudovat ještě vyšší odbornou školu. Tak je to zařízeno v novém systému vzdělávání sester. „Pokud mladá absolventka na vyšší školu odejde do Plzně nebo Prahy, zpravidla už tam zůstane. Letos ze střední školy v Karlových Varech vyšly čtyři sestry, jenže podle legislativy Evropské unie mají kvalifikaci jen jako pomocný personál,“ vysvětlila Podzemská.

Nemocnice se snaží vábit sestry a lékaře například na náborové příspěvky. Od října loňského roku jim za nástup nabízí prémii 30 a 50 tisíc korun. Studenti, kteří se špitálu upíší, si mohou přilepšit až o pět tisíc korun měsíčně.

Další pobídkou pro mladé sestry a lékařky má být zřízení miniškolky pro jejich malé děti přímo ve špitálu. „Průzkum mezi zaměstnanci ukázal, že v Sokolově by byl zájem o takové jesle velký, ale v Karlových Varech naopak žádný. Budu mít schůzku s technickým ředitelem a věřím, že v Sokolově by miniškolka mohla do tří měsíců vzniknout,“ řekla Markéta Gagro, která má věc na starosti. Chebská nemocnice má už v tomto směru dohodu s jednou soukromou školkou.
Ředitelka krajské nemocnice pro ošetřovatelskou péči Marie Bartíková

předpokládá, že díky miniškolce by se mohla řada sester a lékařek vrátit po porodu do práce dříve. Třeba i na částečný úvazek.

„Mluvila jsem osobně asi se šesti sestrami na mateřské a mají zájem. Mohly by nastoupit na jeden či dva dny v týdnu a dítě do naší školky dát. Nemocnici by to moc pomohlo,“ vysvětlila Bartíková.

Vedení si slibuje, že personál udrží díky nově zřízenému fondu odměn, z něhož vedoucí oddělení už začali rozdělovat podřízeným prémie podle kvality odvedené práce.

Ve fondu je pro letošek 30 milionů korun. Deset milionů poskytl kraj, dvacet ze svého rozpočtu nemocnice. Platy pro letošek porostou zdravotníkům v průměru o pět procent jen touto formou. Dohodl se na tom generální ředitel Jiří Fojtík s odboráři. Největší díl z prémií je určen pro zdravotní sestry. Průměrně mají brát o 1100 korun měsíčně více.

„Musejí se například vzdělávat nad rámec svých pracovních povinností,“ uvedl Jiří Fojtík. K tomu dostanou zdravotníci příležitost během začínajícího tříletého období, kdy se budou mohutně školit, aby se zdejší péče po všech stránkách přiblížila evropské úrovni. Na tento projekt získala krajská nemocnice dotaci 8,7 milionu korun z Evropské unie.

Bohumil Zeman, DNES

Zdroj: zdn.cz