Zdravotník byl v nemocnici zasažen listem vrtulníku do hlavy, zemřel.

20.03.2015

Zdravotník byl v nemocnici zasažen listem vrtulníku do hlavy, zemřel.

Nehoda v nemocnici v Štuttgarte: List rotoru vrtuľníka smrteľne zranil pracovníka kliniky

Foto: 7aktuell.de/Eyb

53- ročný muž, pracovník nemocnice, prišiel vo štvrtok (5.3. 2015) o život, keď sa priblížil k vrtuľníku, ktorého rotory boli ešte v pohybe. Pracovný úraz sa stal na streche nemocnice sv. Kataríny. Muž utrpel ťažké poranenie hlavy, ktoré sa už nedalo zachrániť, ako povedala polícia. Záchranársky vrtuľník DRF pristál okolo 9.45 hodiny na streche nemocnici, malo sa jednať o rutinný prevoz pacienta do inej nemocnici.

Spolupracovníci DRF leteckej záchrannej služby sú v šoku: ,,Lietame viac ako 40 rokov, máme za sebou 700 000 letov, ale toto sme ešte nezažili“, hovorí Petra Hentschel, hovorkyňa organizácie. ,,Lietame, aby sme zachraňovali životy, že sa niečo takéto môže stať pri rutinnom výjazde, je strašné“, dodáva. Posádka vrtuľníku sa s nehodou ťažko vysporiadáva, musel zasahovať aj psychológ. ,,Naši kolegovia z vrtuľníku ihneď vystúpili a poskytli prvú pomoc, ale zranenie bolo tak vážne, že nemohli nič viac robiť. Vyslovujeme úprimnú sústrasť členom rodiny“, hovorí Ralf Michael Schmitz

Pre pristávanie vrtuľníka platia bezpečnostné opatrenia, medzi ktoré okrem iného patrí, že nie je dovolené sa priblížiť, pokiaľ sa točí rotor. V prípade pristátia na streche nemocnice, sa musí  čakať na súhlas. Všetci spolupracovníci majú jasné pokyny. ,,Máme jasné postupy“, hovorí Ulrike Fischer, hovorkyňa nemocnice. ,,Preškolený bol aj zamestnanec nemocnice, ktorý pri nešťastí prišiel o život“, potvrdil Fischer. Prečo šiel tak blízko vrtuľníku nie je jasné. Prípad vyšetruje kriminálna polícia. Vrtuľník stál ešte večer na mieste nešťastia a rotory vrtuľníku sa museli vymeniť.

Zo štatistík vrtuľníkových nehôd roku 1998 sa nenájde rovnaký prípad. V roku 2012 sa pri leteckej šou v Alpách (Nordrhein-Westfalen) zranil jeden muž, ktorý pri nástupe do vrtuľníku zamával divákom a pritom zavadil rukou o rotor vrtuľníka.

Preložila: Mgr. Mária Kosmályová, http://nemcina-155.webnode.cz/

Zdroj: Stuttgarter-zeitung.de