Ze sanitek v kraji zmizí lékaři. Záchranářům pomohou jen u vážných případů. ZZS s článkem nesouhlasí!

07.05.2018

Jihomoravské záchranné službě chybí až pětina lékařů. V sanitkách proto postupně začnou jezdit jen záchranáři a doktoři budou vyjíždět jen k vážným případům v takzvaných vozech rendez-vous.

U sousedů v Rakousku nebo také v Německu už to znají. V tamních sanitkách nejezdí vystudovaní lékaři, ale pouze záchranáři. Jen ve vážných případech dispečink vyšle osobní vůz pro lékaře sloužícího v nemocnici. Ten se na místě zdrží nezbytně dlouhou dobu a vrací se zpátky do služby.

Takovému systému se začíná blížit i jihomoravská záchranná služba. Vyplývá to i ze zprávy o jejím fungování, která je určená pro krajské zastupitele a MF DNES ji má k dispozici.

V dokumentu se píše, že záchrance chybí necelá pětina lékařů. Stávající systém proto není z dlouhodobého hlediska udržitelný a je nutné se připravovat na postupná opatření, kdy v sanitkách už nadobro nahradí lékaře záchranáři. Na místo vyrazí doktor v osobním voze jen ve vážných situacích, kdy třeba pacientovi začnou selhávat životní funkce.

O nutných změnách v organizaci péče o pacienty otevřeně mluví předseda Asociace záchranných služeb Marek Slabý.

„Na změny se dlouhodobě připravujeme. Nikdo se nemusí bát, že zůstane bez péče,“ řekl ředitel jihomoravské záchranky Milan Klusák, který nechtěl záměry záchranky vzhledem k citlivosti tématu blíže rozebírat.

Celý článek Veroniky Horákové ZDE

Ježek

• Sebere Krém Reagovat 06.05.2018
    Promińte, ale takhle přece nemůžete postavit článek, to je nějaký zachranářský bulvár?
  • Natře se krémem Reagovat 24.05.2018
    Toto je ovšem převzato z deníku MF Dnes, kde paní redaktorka píše takové nesmysly opakovaně.