Zlepšení předávání pacientů do ZZ

06.12.2007

.

Záchranky přestanou bloudit

Nový zákon přinutí nemocnice, aby lépe koordinovaly přebírání pacientů

Sanitky s pacienty už nebudou muset objíždět nemocniční areály a hledat, kde nemocného či zraněného člověka ošetří. Nemocnice, které neprovozují centrální příjem či traumacentrum, budou muset zřídit kontaktní místo s nepřetržitou službou na telefonu, jež bude koordinaci s vozidly záchranné služby zajišťovat.

Nařídí jim to nový zákon o zdravotnické záchranné službě, první, který pro záchranky kdy v Česku vznikl. Zatím ho má ministerstvo zdravotnictví připraveno ve formě věcného záměru.

"Zdravotnická zařízení budou mít povinnost příslušnému územnímu dispečinku záchranné služby nahlásit, že zrovna nejsou schopna pacienta přijmout. Třeba proto, že mají naplněnou kapacitu, nebo kvůli malování v objektu," tvrdí náměstkyně ministra pro zdravotní péči Markéta Hellerová.

Nemocniční operátor musí být v každé situaci schopen sanitnímu vozidlu sdělit, zda a která klinika či oddělení převáženého pacienta přijme. Záchranky to považují za přínos. "Dnešní praxe je špatná, když územní střediska záchranných služeb musejí hledat, které pracoviště převáženého pacienta vlastně přijme," říká ředitel Územního střediska zdravotnické záchranné služby Karlovarského kraje Ivo Tukinski. Boubín není Václavák Změnit se mají i časové limity, do kterých mají zdravotničtí záchranáři povinnost dorazit na místo zavolání. V současnosti platí jednotný patnáctiminutový limit, který je ale na značné části území často nesplnitelný. Ministerstvo odhaduje, že zhruba 15 procent uskutečněných výjezdů zákonem stanovený interval nesplnilo.

V novém zákoně navrhuje zohlednit "geografické, demografické a rizikové podmínky zásahů" a vytvořit plán plošného pokrytí republiky. Vzniknout má i zhruba 20 dalších stanovišť záchranky. Podle tohoto plánu se budou dojezdové časy lišit od pěti do dvaceti minut. V horských oblastech, kde není v možnostech záchranné služby splnit ani dvacetiminutový limit, bude moci využít součinnosti s pracovníky horské služby či Českého červeného kříže.

"Spolupráce s horskou službou či s červeným křížem bude muset být upravena na smluvním základě. Jde o to, aby tyto jednotky prvního zásahu mohly v přiměřeném čase poskytnout pacientovi alespoň první pomoc," upřesňuje Hellerová. I tuto změnu Tukinski vítá. "Patnáctiminutový limit je nereálný všude na světě. Transportovat pacienta z Boubínského pralesa prostě není stejné jako z Václavského náměstí."

Tukinski ale v návrhu postrádá lepší sociální zajištění zaměstnanců záchranných služeb. Chce stejné, jaké mají policisté či hasiči. "Pracovníci záchranky se pohybují ve stejně rizikových pracovních podmínkách a se stejným nebo vyšším nasazením jako ostatní složky integrovaného záchranného systému."

Chystané změny v záchranné službě

Zákon je součástí reformy zdravotnictví, kterou provádí ministr Tomáš Julínek.
* místo 15 minut pro dojezd k pacientovi vznikne variabilní plán s časy od 5 do 20 minut
* nemocnice zřídí kontaktní místo pro spolupráci se střediskem záchranné služby
* zákon upraví financování činnosti záchranek

Zdroj : Petr Kučera, publikováno dne: 6.12.2007, Lidové noviny