Zpráva člena komory záchranářů z mezinárodního veletrhu Rettmobil

29.05.2014

Zpráva člena komory záchranářů z mezinárodního veletrhu Rettmobil

Mezinárodní veletrh Rettmobil 2014

Ve dnech 14.  - 16. května 2014 proběhl v německé Fuldě 14. ročník mezinárodního veletrhu záchranářské techniky a vybavení Rettmobil 2014. Zúčastnilo se jej celkem 482 vystavovatelů z 19 zemí světa. Expozice byla umístěna ve dvaceti pavilonech i ve venkovních prostorách výstaviště, včetně polygonu.

Letošní ročník byl rekordní i v divácké návštěvnosti. Výstavu vidělo více jak 25 tisíc návštěvníků z řad laické i odborné veřejnosti. Vzhledem k počtu vystavovatelů, techniky a vybavení, které bylo k vidění, bych velmi rád zmínil alespoň několi zajímavostí, které mne zaujaly

Velkou část výstavy tvořila sanitní vozidla. K vidění byla celá škála zdravotnických zástaveb na mnoha různých podvozcích jak od známých evropských firem, tak od firem a společností méně známých až exotických, jak například tureckých a ruských. Hlavním ruským vystavovatelem byla firma GAZ s vozidly Gazelle a Sobol, samozřejmě v terénní úpravě s pohonem 4x4. Vzhledem se tyto vozy od evropských "krabic" příliš nelišily, ovšem při bližším zkoumání jsem zjistil drobné dílenské nedostatky ve zpracování a úpravě. Dalšími off road sanitkami byla vozidla Volkswagen Amarok s finskou zástavbou Tamlans a Nissan Navara s litevskou zástavbou firmy CTS.

Viděli jsme s kolegou také několik alternativních “přibližovadel“ určených zejména pro přepravu first responderu v městských aglomeracích, případně po velkých uzavřených prostorách, jakými jsou například letiště. Většina z těchto vozítek měla elektrický pohon.

Doslova pastvou pro oči byla vozidla určená pro setkávací systém randez-vous od renomovaných automobilek Mercedes, BMW, Jeep a dalších. Nedílnou součástí každé sanitky jsou transportní pomůcky. Na tomto poli opět dominovali světoví výrobci, jakými jsou například formy Ferno nebo Stryker. V této těžké konkrenci se velice milým překvapením jevil stánek české firmy Royax, nabízející moderní typy nosítek, sedaček a schodolezů.

Aktuálně každodenním problémem, se kterým se při naší práci setkáváme, jsou transporty obézních pacientů, na které naše konvenční typy nosítek nestačí. Proto mnoho vystavovatelů mělo ve své nabídce nosítka s nosností 350 kilogramů a více.

Pro mě osobně však byl nejzajímavější výrobek německé společnosti AniMax. Mechanický přístroj na ruční pohon pro nepřímou srdeční masáž a plicní ventilaci v jednom (viz. fotogalerie). Vzhledem tento přístroj vzdáleně připomíná Lucas, ale na rozdíl od něj nemá žádné baterie. Vše co potřebuje pro svůj pohon, jsou vaše ruce. Uvnitř tohoto mechanického “resuscitátoru“ je několik pružin a také mechanismus nastavený podle protokolu CPR  2010 30:2, který při třicátém stlačení přepne a dodá postiženému dva vdechy. Velikou výhodou tohoto přístroje je jeho pořizovací cena, která bude zcela jistě výraně nižší, než u elektronických automatických baterií poháněných přístrojů, dále potřeba jen jednoho zachránce ke stlačování hrudníku a mechanické ventilaci a také možnost nastavení šířky podkladové desky na jakoukoliv šíři hrudníku. Naopak nevýhodu spatřuji v tom, že Ani Max nemá hrudní přísavku (zvon), takže dekomprese hrudníku probíhá jen samovolně.

Návštěvu ve Fuldě mohu doporučit všem kolegyním a kolegům, kteří se i v mimopracovní dobu zajímají o novinky a vývoj techniky souvisejících s jejich profesí. Téměř celá dlouhá cesta je po dálnicích a pěkné májové počasí a německá preciznost dělají z výstavy super záchranářský zážitek. Proto upozorňuji, že příští ročník začíná 6. Května 2015.

FOTOGALERIE - autor: Daniel Hron

David Rektořík, DiS.