Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

ZZS HMP má od října náměstka NLZP a karty upozorňující na zásah ZZS

02.10.2015

ZZS HMP má od října náměstka NLZP a karty upozorňující na zásah ZZS

Záchranka bude mít od října náměstka pro nelékařské profese

 

Pražská záchranka bude mít od října náměstka pro nelékařské profese, funkci bude zastávat vrchní sestra záchranné služby. Nový ředitel Petr Kolouch, který nastoupil v červenci, tak vyjde vstříc zdravotníkům, kteří dříve protestovali proti jeho předchůdci Zdeňku Schwarzovi.

 

Vyplývá to ze zápisu magistrátního výboru pro zdravotnictví a bydlení, kde se byl Kolouch představit.

Nová funkce má zlepšit vztahy mezi vedením a odbory záchranky. "Zavedení tohoto projektu tohoto nového člena vrcholového managementu je cesta, jak udržet smír v organizaci," uvedl Kolouch podle zápisu.

Kolouch se rovněž dohodl s operátorkami záchranky, že jim bude proplácet o povinných přestávkách polovinu mzdy. Přestávky byly jedním ze sporů, které měly odbory s předchozím vedením. Operátorky požadovaly, aby měly povinné přestávky v pracovní době placené, vedení to odmítalo.

Záchranka dlouhodobě řeší také nedostatek lékařů. Podle Koloucha by během podzimu mělo nastoupit osm nových lékařů, kteří jsou nyní v zácviku, a osm zdravotnických záchranářů a řidičů.

Ředitel se podle svých slov zabývá také rozložením výjezdových základen v Praze, spolupracovat chce více s hasiči. Nově mají mít společné zázemí v Modřanech a Klánovicích, jedná se i o stanici v Argentinské ulici.

Nový šéf záchranné služby Kolouch přišel z Fakultní nemocnice Motol, kde působil jako náměstek pro urgentní medicínu. Z minulosti má zkušenosti ze záchranářské praxe a z oblasti anesteziologie. Pro pražskou záchrannou službu s přestávkami pracoval mezi lety 1993 až 2013.

Bývalého ředitele Schwarze rada hlavního města odvolala po sporech se zaměstnanci a na základě auditu, podle něhož řídil záchranku autoritativně a uvnitř organizace vázla komunikace. Část zaměstnanců v čele s odbory více než rok volala po jeho odchodu. Schwarz pochybení opakovaně odmítl. Odvolání označil za důsledek šikany ze strany odborů.

Další novinkou, kterou ZS HMP zavádí jsou karty na dveře „Pozor, tady zasahují záchranáři“, které mají upozornit obyvatele domu, že v jejich objektu zasahují posádky ZZS

 

 ČTK

 Sigmund

Komentáře k článku
 • Alan Mejstřík Reagovat 02.10.2015
  Jenom si dovolím upřesnit, že ty karty nejsou novinka,ale máme je k dispozici už několik let.
 • Hrádek aka Šošon Reagovat 03.10.2015
  Jenom si dovolím upozornit - nikdo je nepoužívá = k ničemu
  • Jan Pokorná Reagovat 05.10.2015
   Problém je, že lidi stejně nečtou smetí reklam u vchodu, takže todle vemou jen za nějakou další pitomou reklamu a stejně zavřou. Když je netrkne žlutá kráva parkující před barákem tak ani todle...
   Ten, kdo odemkl a pustil posádku do domu, snad může ji taky pustit ven, co je na tom složitýho. Ale možná to maj obyvatelé Prahy jinak nebo zas někdo vymýšlí z nudy podle hesla dej blbci funkci a vymyslí lejstro. Nač to dělat snadno. No a pro posádky to musí být zbytečný tahání dalšího krámu - pager, telefon, vysilačka, desky, letáčky co dělat pak, dřív se chlubili i tím jak opáskovavávaj pacoše, to aby si pomalu s sebou brali spojaře... A na mne jako příbuznýho by mi taky nevoněla akční posádka, co má za prioritu zajistit si jak vypadne, dřív než vůbec k pacientovi vpadne. To není moc profesionální, takže se nedivím, že je nikdo nepoužívá, byl by na místě za blba. Tož tak.
 • controll Reagovat 05.10.2015
  Ach jo, kdy se záchranáři naučí vyjadřovat k věci, se znalostí problému a jasnými argumenty?

  A. Myslím, že \"statnému\" záchranáři nebude kartička o pár gramech vadit, neboť i jeho přezka na opasku váží víc.

  B. Většina posádek ZZS k pacientům nepadá, ale přichází a odchází.

  C. Co vím, tak smyslem karty je, aby při zásahu více posádek ty další měly volnou přístupovou cestu a odemčené dveře do paneláků a podobných objektů, kdy je snaha místních obyvatel zejména v noci dveře zamykat.

  D. A že to nikdo nepoužívá...k tomuto závěru se došlo jak? Byl proveden průzkum, šetření na přažské ZZS? Nebo je to jen amatérký pocit v duchu \"já bych to nepoužil, tak proto to nepoužívá nikdo\".
  • Jan Pokorný Reagovat 06.10.2015
   Tak to se omlouvám, napsal jsem to lehce v nadsázce neboť jsem do teď netušil, že se jedná o tak strašně důležitou věc ve Vaší výbavě, ke které je dokonce třeba i znalost problému. No třeba na nějakém kongresu bude ta zvažovaná studie. Kolegům jen přeji, aby to neměli součástí nějakého interního nařízení s důslednou kontrolou IP a exemplárními tresty...
   Hustý.
  • Lucie Plachá Reagovat 07.10.2015
   Hahaha :)
   Tak skromný, až anonymní. Ale ty jasné argumenty... to nemůže být záchranář!

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.