ZZS HMP vykazuje nejlepší výsledky v přežití lidí se srdeční zástavou

05.09.2013

ZZS HMP vykazuje nejlepší výsledky v přežití lidí se srdeční zástavou

V Praze přežívá nejvíce lidí se zástavou srdce
na světě

Praha se chlubí světovým unikem. Přežívá tam největší počet lidí, kterým se zastaví srdce. Je to nejen díky záchranářům a lékařům v nemocnicích, ale i díky lidem. První pomoc masáží srdce poskytne 78 % svědků kolapsu. V roce 2003 to bylo jen 16 procent.

Předlékařská první pomoc se za posledních deset let podle ředitele pražské záchranné služby Zdeňka Schwarze neuvěřitelně zlepšila.

„Téměř osmdesátiprocentní poskytnutá první pomoc v podobě masáže srdce je obrovsky pozitivní posun veřejnosti. Je to jistě dáno zjednodušením postupu, kdy v podstatě masáž srdce není nic těžkého, jen je to fyzicky náročné, a také nasazením našich operátorů, kteří oznamovatele kolapsu nekompromisně navádí k pomoci přesnými instrukcemi,“ říká hrdě šéf pražských záchranářů.

„Ve chvílích kdy se srdce už jen chvěje, tedy nepumpuje, vrátíme k životu 40 procent těchto lidí. To je opravdu světový unikát, který českým kardiologům závidí celý svět,“ dodává.

Kolapsů srdce přibývá, zvláště u mladých

Už takovou radost lékařům však nedělá četnost zástav. Zatímco před deseti lety záchranáři v Praze zasahovali u 410 zástav oběhu, loni jich bylo o třetinu více, tedy 610. „Zdravotní stav populace se zhoršuje. Markantní je to, pokud jde o zástavy a cévní mozkové příhody. V těchto případech navíc markantně klesá věková hranice lidí, které postihne. Nedávný je případ dvacetiletého fotbalisty, vrcholového sportovce, který dostal infarkt,“ uvedl Schwarz.

Naopak pozitivní zprávy vyplývají z prázdninových statistik záchranky hlavního města. Během uplynulých letních měsíců zdravotníci ošetřili celkem 15 745 pacientů, což je o 471 méně než v loňském roce. Důvod je podle lékařů prostý. Kvůli slunnému a horkému létu byla metropole mnohem prázdnější než předchozí roky.

V budoucnu nebudou v sanitkách jezdit lékaři

Nejtíživějším problémem záchranných služeb je a bude podle Schwarze nedostatek lékařů, kteří už dnes jezdí pouze k vážným případům.

„V budoucnu nebudou v sanitkách jezdit už vůbec žádní lékaři. Situace je u nás, ale i jinde dlouhodobě opravdu vážná. My máme 50 lékařů, ale v podstatě jen 33 plných úvazků a k tomu 300 záchranářů. Je to vinou nezájmu ze strany lékařů z nemocnic, strachu z terénu i finanční neatraktivitou práce u záchranky. Nyní doufáme ve vlnu zájmu po vysílání seriálu Sanitka 2. Při uvedení první řady seriálu přišla řada zájemců o práci u záchranky,“ dodal s optimismem Zdeněk Schwarz.

Stáňa Seďová, Právo

Zdroj: novinky.cz

Další článek ze ZZS HMP

Záchranka měla o prázdninách méně práce než loni