Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

ZZS HMP zahájila pilotní projekt s Entonoxem – „S námi už to nebolí“

09.01.2016

ZZS HMP zahájila pilotní projekt s Entonoxem – „S námi už to nebolí“

Entonox – „S námi už to nebolí“

 

Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy zahajuje ve spolupráci se společností Linde Gas a.s. pilotní projekt „S námi už to nebolí“, ve kterém poskytne svým pacientům možnost tlumit silnou bolest přípravkem ENTONOX.

 

Jedná se o inhalační analgetikum, konkrétně o směs mediciálních plynů sestávající z 50 % oxidu dusného a 50% kyslíku, které působí bezpečně, účinně a rychle. V přednemocniční neodkladné péči bude ENTONOX dobrým pomocníkem především u dětských pacientů, kterým pomůže od úzkosti a strachu z ošetření. Dosud bylo možné podávat analgetika pouze vpichem pod kůži nebo do žíly. Cena jedné sady, která je tvořena 5l lahví, hadicí a náhubkem, je vzhledem k pilotnímu projektu 3tis. korun. Skutečné náklady budou vyčísleny po dvou měsících v rámci vyhodnocení projektu.

Zdroj: ZZS HMP

 

 

Co je Entonox?

 

Účinné analgetikum pro senzitivní pacienty pro potlačení strachu při zákroku a úlevu od krátkodobé bolesti.


Hlavní výhody:

  • rychlý nástup a ústup účinku během několika minut
  • efektivní úleva od krátkodobé bolesti
  • minimum nežádoucích účinků
  • analgetické a sedativní účinky při plném vědomí pacienta
  • neinvazivní, snadné podávání analgetika

Proč používat ENTONOX?

ENTONOX je bezpečné a účinné inhalační analgetikum pro všechny situace, kdy je potřebný rychlý nástup a ústup účinků. Zbaví tak Vaše pacienty bolesti, ale dokáže nejen to. ENTONOX má také anxiolytický účinek, tedy zbavuje pacienty úzkosti. Je ideální pro dětské pacienty a pro pacienty, kteří trpí strachem z lékaře nebo ošetření v ústech a vpichu lokální anestezie. Jeho aplikace je velmi snadná.

Kdy začne působit?

Nástup účinků je velmi rychlý. Stačí pouze 2-3 minuty inhalace plynu pomocí nosní masky, nebo nádechového ventilu.

Je použití pro mé pacienty bezpečné?

Díky směsi 50 % kyslíku a 50 % oxidu dusného účinky po skončení inhalace rychle odezní. Pacient může odejít již po 15 minutách a po 30 minutách může řídit automobil. Někdy mohou pacienti vnímat lehkou závrať, euforii a mírnou nevolnost, to však po ukončení inhalace rychle odezní.

 

Sigmund

Komentáře k článku
  • Jan Pokorný Reagovat 11.01.2016
    S námi taky ne - máme totiž ketamin a umíme ho používat no a intranazálně či im působí rychle, navíc od NO na delší dobu neboť popálené dítě není to samé co extrakce zubu či kyretáž a 50% Fi na kvalitní analgezii bez ničeho jinýho no odvážné heslo... Aby byl systém efektivní, znamená mít ho vždy s sebou aplikovat ho hned a dosáhnout spolupráce děcka, které leckdy neznámá maska stresuje mnohem víc než jedna rychlá včelka ketaminu do zadku, pokud příprava zabere dýl jak 10minut vítězí ketamin im / nasálně... Kde situace
    není emergentní a např jen kanylace pro sichr to ale bude super věc, tam kde ale opravdu potřebuji analgezii na celou dobu ošetření a transportu ketamin... Budou docela zajímavé výsledky pokud to budou mít opravdu u sebe, dá se zklidnit na iv kanylaci a pak jet do nemocnice v analgetické klasice...
    Škoda, že se neuvádí hmotnost a rozměry systému, protože musí to mít u pacienta hned a pro PNP je zrovna tendle údaj důležitější než schopnost řídit automobil po 30minutách, pokud to teda neplánují inhalovat sami...

    Doufám v nějaké výstupy kvalitně zpracované - doba přípravy, reálná doba dosažení analgetického účinku od rozhodnutí analgezii provést, visuální anagetické score před, během a po podání a především porovnání s ketaminem ve stejné indikaci. Kéž by se toho někdo chytl, může to pak prezentovat na Dostálkách jako konečně něco nového a využitelného i pro jiné ZS... Jinak super, že po dlouhé době se na Praze zas zkouší i něco potenciálně smysluplného.
    • Jan Pokorný Reagovat 11.01.2016
      N2O z wordu se nepřehodila kurzíva tak pro přesnost

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.