Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

ZZS Jihomoravského kraje vybaví všechny své sanitky GPS navigací

28.06.2010

ZZS Jihomoravského kraje vybaví všechny své sanitky GPS navigací


GPS navigace navede sanitku přímo k pacientovi



Jihomoravské sanitky dostanou v létě GPS navigace, které zaměří telefon s voláním o pomoc a pak záchranáře navedou přesně ke zraněnému.

Už od podzimu mají být vozy jihomoravských záchranářů rychlejší. Odhadem o tři až sedm minut urychlí dojezd záchranky k pacientovi nová GPS navigace, kterou do záchranářských vozů nakoupí Jihomoravský kraj.

Navigace přímo ve voze umožní přesnější vyhledávání místa, kde se nachází zraněný pacient. „Záchranáři jsou na místě velmi rychle, ale většinou mají problém například na sídlištích, kde je několik vchodů, či naopak s vyhledáváním samot,“ popsal krajský radní pro zdravotnictví Oldřich Ryšavý.

Nový systém bude fungovat jednoduše. „Když zavoláte na dispečink, ihned si podle GPS navigace najdou vaši přesnou polohu,“ uvedl Ryšavý. Pracovník dispečinku pak souřadnice volajícího, který je většinou se zraněným, zadá do sanitky. Řidič se nebude muset zdržovat nastavováním.

Navigace zatím záchranářům pomáhá zprostředkovaně z operačního střediska. Operátorka sleduje, kudy vůz projíždí, a přes vysílačku navádí týmy až na místo. Aby byly co nejpřesnější, používají k tomu několik druhů map v navigaci. „Navigace přímo v sanitkách dohledání místa výrazně usnadní, zejména za snížené viditelnosti, když prší, sněží nebo je mlha,“ uvedl mluvčí jihomoravských záchranářů Radek Turin. Navigace pomůže také v obcích, kde nejsou domy číslovány chronologicky.

Středisko zatím umí volajícího přesně zaměřit jen v průběhu hovoru. „U pevných linek a telefonních budek je přesnost stoprocentní, u mobilních telefonů je to v závislosti na operátorovi s přesností na stovky metrů,“ nastínil Turin. Zdravotnická záchranná služba na jižní Moravě zajišťuje neodkladnou péči před příjezdem do nemocnice pro 1,2 milionu obyvatel na území o velikosti přes sedm tisíc kilometrů čtverečních.

Že by sanitka zraněného vůbec nenašla, se podle Turina stát nemůže. „Česko je zmapované celé, vždy dorazíme na místo, které nám volající zadal,“ ujistil mluvčí.

Sanitky by na místě měly být do patnácti minut, ale mnohdy se tento limit překročí. Přesto jsou místní záchranáři v rychlosti dojezdů na špici. U některých zranění jsou to ale vteřiny, které mohou rozhodnout o přežití pacienta. Hlavní přínos nových navigací je tak ve zkrácení dojezdové doby.

Nová technika by se měla do sanitek nainstalovat během léta. Celkově by se investice měla pohybovat okolo jednoho a půl milionu korun, což je asi třiadvacet tisíc na jedno vozidlo.

Další vylepšování vybavení sanitek zatím v plánu není. „Technický vývoj jde kupředu a je nutné ho sledovat, ale narážíme na finanční problém,“ konstatoval Turin.

Zdroj: zdn
Komentáře k článku

Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.