ZZS kraje Vysočina otevřela v Habrech svoji 21. výjezdovou základnu

08.07.2014

ZZS kraje Vysočina otevřela v Habrech svoji 21. výjezdovou základnu

V Habrech na Vsočině byla otevřena nová výjezdová základna záchranářů

V Habrech na Havlíčkobrodsku se otevřelo nové výjezdové stanoviště záchranářů Kraje Vysočina. Zajistí neodkladnou přednemocniční péči pro značnou část severního okraje Vysočiny. Díky odpovídajícímu zázemí pro zdravotníky, zásahové technice a umístění objektu na okraji města ve směru na Golčův Jeníkov se pomoc k pacientům dostane rychleji než dosud.

ČTK to řekla mluvčí kraje Eva Neuwirthová.

Stavba nového zázemí pro záchranáře trvala téměř devět měsíců. Náklady ve výši 9,8 milionu korun hradil Kraj Vysočina ze svého rozpočtu. Pozemky pro základnu darovalo město Habry. Provozní budova je jednopodlažní. Její součástí jsou místnosti pro posádku, šatny, provozní prostory a garáže pro dvě zásahová vozidla. Fasáda má vzhled typický pro nově budované výjezdové základny, je tvořena kombinací bílé a záchranářské žluté barvy.

Celodenní provoz RZP bude zajišťovat desetičlenný tým záchranářů a řidičů. Výjezdová skupina rychlé zdravotnické pomoci bude poskytovat péči ve složení záchranář a řidič-záchranář, a to buď samostatně, nebo ve spolupráci s lékařem výjezdové skupiny rendez-vous z Havlíčkova Brodu, nebo s leteckou zdravotnickou záchrannou službou,“ uvedla ředitelka Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina Vladislava Filová.

Přes všechny investice do technického vybavení současná situace ve zdravotnictví a v systému vzdělávání lékařů s sebou podle hejtmana Jiřího Běhounka (za ČSSD) přináší potíže se zajištěním personálních kapacit. „Nedostatek lékařů (viz. reportáž ct24) pociťují záchranky v celé republice. Naším cílem je poskytování kvalitní přednemocniční péče obyvatelům kraje, a to i za předpokladu změn v organizaci práce zdravotnické záchranné služby,“ prohlásil Běhounek.

Nová základna v Habrech podle hejtmana momentálně ukončila rozvoj sítě zdravotnické záchranné služby na Vysočině. Přednemocniční péči v kraji nepřetržitě zajišťuje 28 profesionálních výjezdových skupin rozmístěných na 21 výjezdových základnách.

ČTK