ZZS Libereckého kraje bude data do ZZ o pacientech posílat v předstihu

21.08.2015

ZZS Libereckého kraje bude data do ZZ o pacientech posílat v předstihu

Liberecká záchranka bude data o pacientech posílat v předstihu

Záchranná služba v Libereckém kraji vybaví nové sanity, které dostane na podzim, tablety. Umožní jí to posílat informace o stavu pacientů do nemocnic elektronicky v předstihu. Díky tabletům budou moci záchranáři také zjistit, zda se lidé, kteří potřebují jejich pomoc, s něčím v nemocnici v minulosti léčili.

Nový způsob komunikace začne záchranná služba v dohledné době testovat s Krajskou nemocnicí Liberec.

Novinářům to řekl lékařský náměstek Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje Jan Lejsek. Cílem je do projektu postupně zapojit všechny nemocnice v kraji.

"Když bude výjezdová skupina na místě zásahu nebo na cestě, tak určité penzum informací bude moci nemocnici předávat předem, aby měla dopředu co nejobsáhlejší informaci o pacientovi," uvedl Lejsek.

Za posun k lepšímu to považuje i přednosta centra interních oborů liberecké nemocnice Tomáš Klimovič. "Pro nás to bude výhoda v tom, že se na pacienta budeme moci dopředu připravit. To znamená, víme, kdo k nám jede a můžeme se třeba podívat na jeho předchozí zdravotní dokumentaci," uvedl Klimovič.

Do zdravotních dokumentací pacientů liberecké nemocnice budou moci přes tablety nahlížet i záchranáři. "Abychom ještě před vlastním výjezdem věděli, s čím pacient stonal, jaké užívá léky, na jakých odděleních byl vyšetřen a s jakým závěrem. Nám to pomůže při rozhodování o závažnosti stavu, zvolení medikace," uvedl Lejsek.

Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje vznikla v roce 2003. Ročně vyjedou záchranáři k více než 60.000 případů. Pořízení tabletů a dalších technologií je součásti zakázky za bezmála 80 milionů korun, v jejím rámci získá záchranná služba do konce listopadu 20 sanitek Mercedes Benz. Podle Lejska nejsou jediní, kdo takový systém zavádí. "Nejdále jsou na Vysočině, podle nich se učí zbytek republiky," řekl.

ČTK

Zdroj: tribune.cz + zajímavý názor v diskuzi pod článkem