ZZS Olomouckého kraje dokončila obměnu přístrojového vybavení

16.10.2010

ZZS Olomouckého kraje dokončila obměnu přístrojového vybavení
V aktualitě ze dne 21. června 2010 jsem vás informoval, že na ZZS Olomouckého kraje proběhla první etapa obměny přístrojů ve vozidlech. Dne 6. října 2010 byla dokončena i etapa druhá.

Svým rozsahem ojedinělá a pravděpodobně neopakovatelná akce mohla proběhnout jen díky skutečnosti, že Zdravotnická záchranná služba Olomouckého kraje spolu se svým zřizovatelem - Olomouckým krajem uspěla s žádostí o finanční podporu na nákup zdravotnických přístrojů a zdravotnických prostředků z fondů Evropské unie.

Z Regionálního operačního programu Střední Morava tak ZZS OK získala finanční prostředky na nákup 17 kusů transportních defibrilátorů s monitorem Lifepak 15, 28 kusů transportních plicních ventilátorů Oxylog 3000 plus a Oxylog 2000 plus, 30 kusů odsávacích pump LSU 4000, 18 kusů pulsních oxymetrů kompatibilních právě s LFPK 15 a 9 kusů nosítek Ferno s matracemi Schnitzler s dětským zádržným systémem.

V měsíci červnu byla do sanitních vozidel ZZS OK nainstalována první polovina těchto nových přístrojů a začátkem října druhá, která byla na ZZS OK dodána koncem měsíce září.

Pro ilustraci uvedu, že všechna sanitní vozidla ZZS OK jsou nyní vybavena transportním defibrilátorem s monitorem EKG, které umožňují datový přenos EKG křivky na zařízení LIFENET umístěný na I interní klinice FN Olomouc. Každá posádka, tedy hlavně každá posádka RZP, může odeslat křivku EKG na specializované kardiologické pracoviště ke konzultaci kardiologem, který rozhodne, zda pacienta předat ve spádovém zdravotnickém zařízení, nebo zda jej transportovat rovnou na specializované pracoviště FN Olomouc. Velmi výrazně se tím zkracuje v Olomouckém kraji doba, kdy se například pacient s odhaleným AIM dostane k výkonu na I.int.kliniku FN OL..