ZZS Olomouckého kraje dostane nová vozidla a plánuje výstavbu čtyř nových výjezdových základen

11.10.2016

Na sanitky prší. Na Olomoucku postaví nové výjezdové základny

Vedení Olomouckého kraje chce do roku 2020 nechat postavit nové výjezdové základny ve Šternberku, Uničově, Zábřehu a Jeseníku.

Důvodem pro rozhodnutí krajských radních je zejména to, že sanitky nelze ve zmíněných městech parkovat pod střechou.

„U všech čtyř základen jsou v současné době nevyhovující parkovací místa. Vozidla stojí venku a jsou vystavena všem klimatickým vlivům. Úplně chybí zázemí pro údržbu sanitek. Nedostačující jsou také prostory pro sociální zázemí zaměstnanců," vysvětlil náměstek hejtmana Olomouckého kraje.

Peníze na stavbu výjezdových základen chce hejtmanství získat z evropských fondů a státního rozpočtu. Kraj předpokládá náklady přes 95 milionů korun. Pokud uspěje, přidá ze svého rozpočtu 9,5 milionu korun.

O finance na nyní schválenou přípravu bude kraj usilovat za rok. Základny by se pak měly stavět v době od dubna 2018 do října 2020.

Autor: Ondřej Zuntych

Zdroj: olomoucky.denik.cz

Záchranáři z Olomouckého kraje dostanou zbrusu nové sanitky.

Ve středu 6. října bylo na heliportu Zdravotnické záchranné služby v Olomouci předvedeno podobné sanitní vozidlo, jaké budou od konce listopadu v počtu osmi brázdit Olomoucký kraj.

Do konce listopadu by měla mít Zdravotnická záchranná služba k dispozici všech osm nových sanitek.

„Osm nově pořízených sanitek nás stálo přibližně 24 a půl milionů korun. Jedná se o další krok plánované obnovy vozového parku naší záchranné služby. Postupně počítáme s investicí téměř 107 milionů korun pro zdravotnickou záchrannou službu,“ řekl náměstek hejtmana pro  zdravotnictví.

Zdravotnická záchranná služba Olomouckého kraje má v současné době celkem 47 sanitek, k těm nyní přibyde dalších osm vozů. Všechny nové sanitky jsou vybaveny nejmodernějšími mobilními technologickými prostředky, dvě sanitky navíc disponují pohonem všech čtyř kol, což zvýší komfort převozu pacientů v obtížných terénech. (pozn. adminna: je škoda, že všechny nedisponují pohonem 4x4)

Využití sanitních vozidel v terénu se zásadně nemění. "Co je však největší výhodou nových vozů je fakt, že se uvnitř dokážou pohybovat až čtyři lidé, což bylo dosud, u stávajících sanitek, nemožné. Co se týče jízdních vlastností, tam k žádným drastickým změnám k lepšímu nedochází," řekl Petr Šmejkal, náměstek pro přednemocniční neodkladnou péči.

Zdroj + fotogalerie: olomouckadrbna.cz

Video

P.S. Proti původnímu článku (olomouckadrbna.cz) bych upřesnil, že se u předváděného vozidla nejednalo o předání prvního z osmi nových vozidel pro ZZS OK, ty budou vizuálně vypadat jinak a nebudou míst RZ Středočeského kraje. Jednalo  se pouze o předvedení obdobného typu vozidla, které provozuje firma MEDEVAC, s.r.o. , Kounov našich komorníků Radana Doubravy a Jaroslava Kašpara. Právě můj dlouholetý vynikající přítel Jarda Kašpar (viz. foto ze sněmu KZ ZZS ČR) přijel na heliport do Olomouce sanitní vozidlo předvést.