ZZS Sčk budou mít nového ředitele

26.02.2009

.

Uvedená pochybení jsou nesmysly

Publikováno dne: 26.2.2009

Středočeská záchranná služba bude mít nového ředitele. Kraj vypsal výběrové řízení na tuto funkci a současný šéf Robert Zelenák se do něj nepřihlásil. Důvodem k vypsání řízení jsou podle hejtmana drobná pochybení vedení. „Kuloárově uvedená pochybení jsou při vší slušnosti naprosté nesmysly,“ reagoval pro ZDN.cz Zelenák.

Kraj vypsal na Vaši funkci výběrové řízení, vy jste se rozhodl, že se do něj nepřihlásíte. Z jakého důvodu?

Dle mého názoru - nejsem však právník, ale původem anesteziolog - se mohu jen obtížně hlásit na funkci, kterou zastávám na základě jmenovací listiny, funkci, ze které mě nikdo dosud neodvolal a která je tedy fakticky obsazená. Dále, pokud pominu předchozí uvedené, nemohu se hlásit na funkci, která přináší povinnost respektovat nařízení zřizovatele. Dle mého nejlepšího vědomí a svědomí s částí nařízení zřizovatele nesouhlasím a považuji je přinejmenším za právně problematická. A respektovat taková nařízení je pro mě v padesáti letech docela problém. Názory mám stále stejné, neměním je a nehodlám je měnit za jakýkoliv příslib čehokoliv, byť jen v teoretické rovině.

Hejtman uvedl, že důvodem vypsání nového řízení je pochybení vedení. O jakém pochybení hovořil?

Co uvedl MUDr. Rath jako moje pochybení, nevím, nikdo mi žádné nesdělil. Ani osobně ani písemnou formou. Faktem zůstává, že pokud budete chtít najít ve Středočeském kraji další organizaci, která je ekonomicky, technicky i personálně tak zdravá jako ÚSZS SK, budete asi hledat marně. A kuloárově uvedená pochybení jsou při vší slušnosti naprosté nesmysly.

Co je tedy podle Vás důvodem k vypsání tohoto řízení?

Předně bych rád zdůraznil, že rada kraje nemá povinnost nijak moje odvolání, předpokládám, že k němu již konečně dojde, zdůvodňovat. Je to prostě její právo. A o vlastním a skutečném důvodu snad není nutno diskutovat. Kdo pracoval pro modré, nemůže přece pracovat pro oranžové. To je princip názorové demokracie. Ale to je přece již tolikrát zopakovaná historická skutečnost, že se jí ani nikdo nediví.

Jaké jsou aktuální potřeby Středočeské záchranné služby? Co bude muset Váš nástupce řešit?

Je třeba dobudovat dalších pět výjezdových stanovišť na území kraje, postupně převést systém poskytování péče v rámci ZZS do režimu RV (setkávací systém), a to především z důvodu trvalého nedostatku lékařů a jejich nadměrného zatížení přesčasovou prací. Dále je třeba centralizovat operační řízení v souvislosti s uvedeným RV systémem. (Bez centralizace operačního řízení není RV systém plně funkční). A dále a dále a dále. Je to v podstatě niky nekončící práce a v ní přeji svému nástupci hodně úspěchů, trpělivosti a pochopení nadřízených.
Michaela Svobodová, ZDN.cz

Zdroj : zdn.cz