ZZS v Plzni z Borů na Slovany

13.06.2008

.

Záchranka se rozdělila, bude ještě rychlejší

Publikováno dne: 10.6.2008, Zdroj: Regionální deník

Rychlejší a efektivnější by nyní měl být zásah rychlé záchranné služby v Plzni. Jedna z pěti jednotek se totiž přesunula ze svého výjezdového stanoviště na Borech na Slovany. Jeden vůz a devět pracovníků tam sdílí objekt s hasičským záchranným sborem. Na Borech zůstaly ještě dvě jednotky s lékařem. Od přesunu si slibuje Zdravotnická záchranná služba Plzeňského kraje nejen vyšší pokrytí města, ale i lepší spolupráci zdravotníků a hasičů. "Původně jsme po otevření poslední výjezdové stanice záchranné služby v Manětíně s dalším stanovištěm tak brzy nepočítali. Protože se Plzeň stále rozrůstá, je nutné na to nějakým způsobem reagovat," říká ředitel Záchranné zdravotnické služby Plzeňského kraje Ivo Rada. Nové výjezdové stanoviště by mělo pokrýt Slovany, Hradiště, Starý Plzenec, Černice, nákupní zónu a část dálnice.

Záchranná služba již začátkem devadesátých let stejný objekt s hasiči sdílela. Jedná se tedy spíš o obnovení stanoviště. "Spolupráce zdravotníků a hasičů je v terénu samozřejmostí. Určitě je výhodou, že mohou vyjíždět spolu a být například na místě nehody ve stejnou dobu," míní Rada.

V Plzni je pokrytí záchranek dobré, i když v poslední době narůstá počet transportů mezi nemocnicemi a z nemocnic do bydliště pacientů. "Co nám chybí, jsou hlavně lékaři se zaměřením na urgentní medicínu. Finanční ohodnocení je u nás sice stejné jako na klinice, práce je ale psychicky náročnější. Předpokládá se u nich rychlé rozhodování," vysvětluje Rada. Průměrný základní plat lékaře záchranné služby bez příplatků za služby činí asi 35 tisíc korun.

V Plzeňském kraji jsou dvě oblasti, kde by bylo výjezdových stanovišť zapotřebí. "Jedná se o oblast Modravska na Šumavě a Bezdružicka. Tam se v zimě nebo za špatných klimatických podmínek nedokážeme dostat všude do požadovaných 15 minut," uvádí krajský radní pro oblast zdravotnictví Pavel Karpíšek. Zda a kdy se stanoviště zřídí, rozhodne finanční podpora z ministerstva zdravotnictví.

Regionální deník

zdn.cz