Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

ZZS Vysočina již dokončila elektronizaci – Vozidlové terminály

02.03.2010

ZZS Vysočina již dokončila elektronizaci – Vozidlové terminály

Elektronizaci záchranek již na Vysočině dokončili




Elektronizace vozů Zdravotnické záchranné služby kraje Vysočina je již dokončena, záchranáři mohou využívat informace z databáze IZIP nebo Karta života. „Příliš to ale nevyužíváme, spíše čekáme na nějakou databázi, která bude společná pro kraj a bude předávat informace z jednotivých zdravotnických zařízení,“ uvedla pro ZDN.cz ředitelka služby Vladislava Filová.

Do vozů zdravotnické záchranné služby byly nainstalovány nové technologie. O jaké se přesně jedná?

Jedná o umístění přenosných zodolněných PC do sanitních vozidel a do vrtulníku zdravotnické záchranné služby. Technologie umožňuje on-line komunikaci se zdravotnickým operačním střediskem, navigaci na místo zásahu, vyplnění zdravotnické dokumentace včetně jejího vytištění přímo ve vozidle, odeslání dat do SW pro vykazování zdravotním pojišťovnám. Součástí je také možnost nahlížení do jakékoli databáze, do které nám bude umožněno nahlížet a které se týkají zdravotního stavu pacienta.

Máte tedy přístup k databázím jako je Karta života nebo IZIP?

Ano, tyto databáze využívat můžeme. Systém je otevřený. U nás se to ale příliš neuvyužívá, k projektům se připojilo málo lidí. Spíš čekáme na nějakou databázi, která bude společná pro kraj Vysočina a která bude předávat informace z jednotivých zdravotnických zařízení. Loni se k tomu přidaly i nemocnice kraje Vysočina, ale lidí s urgentními informacemi je stále málo.

Jste první kraj, který má elektronizaci vozů dokončenou. Co vás přimělo, abyste s ní vůbec začali?

Výběrové řízení probíhalo již v roce 2008 a impulzem bylo to, že technologie takového typu jsou již standardem v několika státech Evropy. My jsme se rozhodli to napodobit, protože chceme být nejlepší záchrannou službou v České republice.

Kolik kraj za elektronizaci vozů zaplatí?

Celkové náklady na projekt se vyšplhaly na zhruba 33 milionů korun. Tento systém využívá 50 zásahových vozidel včetně vrtulníku.

Jaké další výhody si od elektronizace slibujete?

Elektronizace nám do budoucna umožní on-line předávání informací o pacientovi do příslušného zdravotnického zařízení, do kterého bude pacient transportován.

Zdroj: zdn.cz

Odolné notebooky Panasonic CF-19 ve vozech ZS kraje Vysočina

Zdravotnická záchranná služba kraje Vysočina vstoupila do pilotního projektu a postupně během roku 2009 vybavuje všechny sanitní vozy nejmodernějšími odolnými notebooky Panasonic Toughbook CF-19. Díky tomu bude mít každý vůz stálý přístup do integrovaného informačního systému ePCR od společnosti PURO-KLIMA, a. s. Ve střední a východní Evropě se jedná o zcela ojedinělé řešení.

S podobným, ovšem ne tak komplexním systémem, pracují záchranáři v západní Evropě. Nepřetržitý přístup k důležitým informacím a efektivní práce s daty byly největšími motivy implementace systému.
Jakékoli vybavení sanitních vozů má vysoké nároky na odolnost a musí být uchyceno ve speciálních certifikovaných kotvících systémech. To proto, aby nemohlo dojít při rychlé jízdě či nárazu k pádu přístroje a zranění pacienta nebo posádky. Proto byly při výběru počítačů jednoznačnou volbou odolné notebooky Panasonic Toughbook. Model Panasonic Toughbook CF-19 je odolný proti otřesům, extrémním teplotám, pádům, polití i prachu. Na extrémní podmínky, které mohou při zásahu záchranné služby nastat, je tedy připraven. Nabízí kombinaci klasického notebooku a tabletu (přenosný počítač ovládaný přes dotykový displej). K přepnutí do režimu tabletu stačí jednoduše 10,4palcový TFT barevný displej vertikálně převrátit přes klávesnici. Data pak může zdravotník vkládat dotykem prstu nebo elektronického pera, což usnadňuje práci v terénu i při jízdě.

Při použití nových Toughbooků probíhá celý zásah následovně. Dispečer přijme výzvu na tísňové lince záchranné služby, do počítače v centrále zadá údaje o pacientovi, místě zásahu a důležité upřesňující informace o stavu pacienta či charakteru logistiky zásahu. Tyto informace se okamžitě zobrazí zasahující posádce v počítači, který je vybaven přijímačem GPRS a GPS. CF-19 podporuje připojení k internetu přes GSM sítě, GPRS, Edge, 3G i HSUPA s rychlostí až 7,2Mbps.

Každý záchranář nebo řidič sanitního vozidla zná velmi dobře svůj region, ve kterém pracuje, ale v případě zásahu na méně známém místě, může využít informací z navigačního systému. Pak odpadá hledání trasy a posádka je přímo navigována na místo zásahu. Během cesty na místo zásahu si zdravotník může vyhledat a zobrazit všechny důležité informace o pacientovi. „A do budoucna budou mobilní odolné notebooky také napojeny na zdravotnický systém IZIP, čímž se propojení tzv. emergentních informací o pacientovi ještě rozšíří. Zasahující tým tak má okamžitý, komplexní a online přístup k mnoha potřebným informacím přímo v terénu,” říká MUDr. Edita Richterová, náměstek léčebné přednemocniční péče a vedoucí lékařka zdravotnického operačního střediska ZZS KV.



Zdroj: sdělovací technika.cz
Komentáře k článku

Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.