ZZS Vysočina koupila na Jihlavsko a Pelhřimovsko RV vozy Hyundai ix35

19.11.2013

ZZS Vysočina koupila na Jihlavsko a Pelhřimovsko RV vozy Hyundai ix35

Záchranku na Vysočině posílí dva nové vozy

Hyundai ix35 v systému rendez-vous

V těchto dnech Zdravotnická záchranná služba Kraje Vysočina zařazuje do běžného provozu dva nové vozy. K pacientům v rámci systému rendez-vous budou na Jihlavsku a Pelhřimovsku vyjíždět lékaři ve vozech Hyundai ix35. Investice dosáhla výše téměř 1,4 milionu Kč. Zatím poslední čtyři nové velké sanitky typu Volkswagen Transporter T5 přibyly do flotily záchranky v září letošního roku, další tři by měl výrobce dodat do konce roku.

Výjezdové skupiny rendez-vous vyjíždějí k pacientům v osobních automobilech. „Zásahová vozidla tohoto typu mají veškeré vybavení k ošetření pacientů jako velké sanitky, nemohou ovšem pacienty převážet. Jejich výhodou je především rychlost zásahu a pružnost provozu. Osobní automobil se k pacientovi dostane často rychleji než velká sanitka. Lékař se ihned po příjezdu věnuje ošetření pacienta a mezitím dojetá sanitka rychlé zdravotnické pomoci (ve složení záchranář + řidič záchranář) stabilizovaného pacienta nakládá a převáží do nemocnice,“ přiblížila setkávací systém Vladislava Filová, ředitelka ZZS Kraje Vysočina.

U méně závažných případů zasahuje skupina rychlé zdravotnické pomoci a lékař s osobním vozidlem je připraven k zásahu u vážněji ohrožených pacientů, je tedy k dispozici více výjezdovým skupinám.

Nově pořízená vozidla Hyundai jsou vyrobená v České republice. Mají benzínové motory o obsahu 1999 ccm a výkonu 122 kW. Jejich maximální rychlost je 195 km/h. Vzhledem ke klimatickým podmínkám Vysočiny je stejně jako u nově dodávaných sanit pohon všech čtyř kol samozřejmostí.

Kromě zdravotnického vybavení pečlivě uloženého na výsuvné plošině v zavazadlovém prostoru, mají stejně jako ostatní sanitky vysílačky i toughbooky k mobilní podpoře výjezdových skupin. Jako první na vysočinské záchrance mají i nové šachovnicové reflexní polepy, se kterými se u zásahových vozů záchranky budou řidiči na silnicích setkávat čím dál častěji.

Zdravotnická záchranná služba Kraje Vysočina zajišťuje přednemocniční neodkladnou péči z dvacítky výjezdových základen. Má celkem 58 sanitních vozidel. Průměrné stáří vozidel je 4,9 roku. Minulý rok při cestách k zásahům najela vozidla téměř 1,3 milionu kilometrů, což činí v přepočtu na jednu sanitu průměrně 23 tisíc kilometrů.

-wap-

Zdroj: hvezdazivota.cz