ZZS Zlínského kraje plánuje vybudovat ještě 3 až 4 výjezdové základny

04.06.2015

ZZS Zlínského kraje plánuje vybudovat ještě 3 až 4 výjezdové základny

Zlínský kraj zřídí další stanoviště záchranky, síť bude kompletní

Zlínský kraj se letos a v příštím roce chystá vybudovat několik výjezdových stanovišť záchranné služby, jejich síť poté bude kompletní. Stanoviště přibudou v Morkovicích-Slížanech na Kroměřížsku a Buchlovicích a Suché Lozi na Uherskohradišťsku.

Ještě není vyjasněná situace na Slušovicku, tam ještě není rozhodnuto, zda bude nová základna, nebo ne, řekl ČTK hejtmanův náměstek Lubomír Nečas (SPO).

Kraj v posledních letech zřídil několik nových základen, například v Uherském Hradišti a v Karolince. Některé původní základny měly už nevyhovující podmínky, v jiných případech přibyly, aby byla splněna zákonná dojezdová vzdálenost do 20 minut.

„Je to dluh státu. V některých krajích bylo stanovišť více, náš kraj je hornatý, hodně členitý, proto je třeba více stanovišť a pro kraj to bylo náročnější,“ podotkl Nečas.

Nová základna záchranky v Buchlovicích zrychlí pomoc obyvatelům z okolních obcí. Do některých míst se zdravotníci vyjíždějící ze stanice v Uherském Hradišti dostávali na hranici zákonem stanovené dojezdové doby, problematické byly zejména obce Hostějov, Ořechov, Osvětimany, Staré Hutě či Stupava. Nová základna bude stát vedle budovy úřadu městyse, vyžádá si 12 milionů korun.

Záchranná služba nedávno otevřela také nové modernizované krajské operační středisko za 28 milionů korun. Záchranářům slouží nové technologie, které umožňují efektivnější způsob zpracování tísňových výzev i lepší komunikaci mezi jednotlivými složkami integrovaného záchranného systému.

ČTK