Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Hledejme (nejen) nového prezidenta

• Jano, Radku a další… Velmi mne potěšilo, že se našla členka komory Jana, která se svým diskusním příspěvkem z 26.října t.r. zcela nebojácným, výstižným a naprosto přesným způsobem pokusila zjistit, jak daleko jsme ve hledání vhodných kandidátů a já jsem tak nemusel být opět sám tím, kdo pořád dokola vyzývá k další diskuzi na téma jarní volby do orgánů KZ ZZS ČR. Jana vyzvala konkrétní lidi z konkrétního orgánu k diskuzi, nastolila jasné otázky, na které až na jednu výjimku neobdržela odpověď. Mimo jiné napsala, že - cituji:“ Mám trochu pocit, že "strkáte hlavu do písku" a to není fér vůči všem. A čekat nato, že se to snad samo vyřeší je přinejmenším krátkozraké“ konec citace. Mě se už naopak zdá, že v tomto případě zbytek vedení (krom Radka Bendy, který na výzvu reagoval a Davida Machálka, který se kandidatury příští rok dopředu vzdal) nestrká hlavu do písku, ale že snad umřelo?!?!?! Tím odpovídám zároveň i Janě, že porucha není na jejím přijímači . Radkovi děkuji, že alespoň on nalezl dost osobní odvahy a jasně napsal, že je připraven kandidovat do předsednictva, ale že už není připraven převzít odpovědnost nejvyšší a převzít roli prezidenta. Přesto ale, se dvou věcech nebo chcete-li oblastech s Radkem nemohu ztotožnit. V první odpovědi Janě uvedl cituji:“ Bylo by však krátkozraké, až naivní, kdybych zde na webu, nebo kdekoli jinde, sděloval a prezentoval své konkrétní vize, nejsem přeci žádný politik a KZ není politická strana, abychom dělali nějakou předvolební kampaň“ konec citace. Jestliže mám dát někomu svým hlasem ve volbách (a ne jen politických ale třeba i na předsedu svazu zahrádkářů) mandát, aby mě zastupoval, hájil mé profesní zájmy a vedl organizaci tam, kam si přeji já (já budu také řadový člen a volič), tak chci vědět jakým způsobem chce řešit problémy jednotlivých oblastí, jaké způsoby k tomu zvolí, kam chce posunou komoru za ty 3 roky, kde na to chce brát prostředky, atd. Předvolební kampaň je i ve volebním řádu komory. Ve druhé odpovědi nemohu souhlasit s konstatováním, že bychom už od půlky listopadu měli slavit Vánoce a zastavit tak diskuzi ohledně voleb do orgánů komory. Ano, kdybychom v této oblasti neprohospodařili už sedm a půl měsíce (zatím máme výsledkově velkou čistou nulu) a do sněmu nezbývalo pouhých čtyři a půl měsíce, tak prosím. Slavme Vánoce už od léta. My se ale dostáváme každým promarněným měsícem do stále složitější pozice a proto na všechny opět apeluji, aby naopak naše úsilí v hledání nových a kvalitních lidí vhodných do orgánů komory nabralo konečně správné obrátky (nadělme si vhodné kandidáty pod stromeček). Nicméně i po těchto výtkách Radkovi opět děkuji, že na poctivě myšlenou výzvu Jany reagoval alespoň on. Závěrem ještě musím napsat všem jednu informaci, která dotvrdí, že situace skutečně není růžová. Vzhledem k tomu, že od zasedání vedení komory uplynuly více jak dva měsíce a od výzvy Jany směrem k předsednictvu téměř měsíc a krom Radka nikdo nereagoval, cítím jako poctivé, aby členové komory věděli, že na zasedání vedení komory se David Machálek dotazoval kromě Oldy Śkorňáka (nebyl na zasedání) každého člena celého vedení komory (předsednictvo a revizní komise) osobně, zda uvažuje každý jeden z nich o kandidatuře na prezidenta. Každý jeden z nich odpověděl stejně, jako Radek Benda ve své odpovědi zde na diskuzi. Do funkce ano, ale na prezidenta ne. Proto jsem si dovolil založit novou diskuzi HLEDEJME (nejen) NOVÉHO PREZIDENTA a diskuzi přemluvme prezidenta, kde jsou předchozí příspěvky ze kterých jsem citoval utlumuji. Sigmund

• Zdravím starého odcházejícího prezidenta a všechny aktivní i pasivní čtenáře této a obdobných diskuzí. Původně jsem se této debaty vůbec nehodlal zúčastnit, protože v internetové diskuzi nového prezidenta určitě nenajdeme. I tak jsem ale aktivně podpořil ty kolegy, kteří vyvinuli snahu a iniciovali emailovou akci k podpoře Drahoše v setrvání ve funkci na další volební období „přemluvme prezidenta“. To proto, že si Drahoše vážím jako člověka, který byl (zatím je) srdcem a mozkem komory a pro komoru vykonal neskutečně prospěšného. Drahoš i přes to vyjádřil a potvrdil své rozhodnutí nadále nekandidovat, pojmenoval jasně a srozumitelně své důvody a já je respektuji. Nového ani „starého“ prezidenta nemůžeme volit nátlakem. Osobně vnímám pokračující diskuze na téma hledání nového prezidenta jako nadneseně řečeno přehnaně hysterické a různé katastrofické scénáře jako předčasné a zbytečné. Podle platných stanov zvolí nového prezidenta noví členové předsednictva se svého středu, nové předsednictvo zvolí delegáti sněmu. Jako životní optimista věřím ve zvolení nového prezidenta, současně však jedním dechem říkám, že funkci prezidenta dále vidím jako více reprezentativní, činnost komory by měla více ležet na bedrech vedení komory, ne jako tomu bylo doposud. Pokud i přes to dojde k patové situaci, že prezidenta či vedení zvoleno nebude, tak se potvrdí jen fakt, že KZ = Drahoš, a s jeho odchodem odejde i KZ. Pokud má komora kvalitně fungovat i v dalších následujících letech, potřebujeme nejen schopného prezidenta a vedení, ale hlavně ty pěšáky, kteří TO nejen chtějí, ale taky pro to něco udělají. Komoru do budoucna nemůže tvořit a reprezentovat jen úzká skupinka nadšenců kolem vedení. Byl jsem osloven, proto odpovídám. Pokud budu opět navržen do vedení komory, tuto nominaci se ctí přijmu, otevřeně ale píšu, že nebudu kandidovat jako prezident na následující volební období. Jediným a pro mě rozhodujícím důvodem je rodina, která je v mém žebříčku hodnot na prvním místě. Kdo má dvě malé děti tak ví o čem píšu. Těším se na všechny na sněmu, olda

• Tak to tady čtu a počítám. Jak píše Olda. Nic se neděje. Na schůzi si máme zvolit 5 lidí do předsednictva. Vypadl vlastně jenom jeden. Sigmund řekl že končí. Máme ale kliku, ostatní tam chtějí být dál. Tak zvolíme jednoho k nim a bude. Otázka čtvrt hodiny. Ale jeden výpočet mi furt nevychází. Ti čtyři původní nechtějí být prezidenti. Kdo teda? Aha, už vím. No přece ten novej co jim ho tam šoupnem aby převzal ty lejstra odpovědnost. Takže klici jak píšete. Všechno je v poho….. a nic dramatického se neděje. Klidný spaní všem.Čus Petr

• Dobrý den vážený pane Škorňáku, díky za Váš příspěvek do diskuze. Nikdo netvrdí, že nové vedené nutně musíme najít na webové diskuzi a pravda, s takovou účastí, kterou tyto diskuze mají je to nereálné. Nicméně sedět se založenýma rukama nám taky moc nepomůže a je sice fajn, že jste životní optimista, ale ani to nám nové vedení nepřinese. Nabízí se otázka, zda Vy sám tedy podnikáte nějaké konkrétní kroky k nalezení nového prezidenta, když se Vám zdá diskuze zbytečná a hysterická. Já když vidím, že zájem byť jen o diskuzi je takřka nulový, tak čím dál méně věřím v to, že budeme schopni najít prezidenta (nové vedení) během dvoudenního sněmu. Je opravdu smutné, že Vy jako člen nejužšího vedení komory můžete říci: "... KZ=Drahoš ...". A přestože tvrdíte, jak si p. Sigmunda vážíte, jste schopen připustit, že s jeho odchodem odejde i KZ. TO bude vyjádření úcty jak hrom. Už jsem podobné sdělení napsala, sice ne veřejně, ale bohužel spojení KZ=Drahoš ve mě vyvolává jedinou otázku - pokud zmíněná rovnice opravdu platí, tak na co tam sedíte? Není potom, předsednictvo zbytečný orgán? Říkáte, že: "... činnost komory by měla více ležet na bedrech vedení komory ...", proč tomu tak není již teď? Máte před sebou ještě cca tři měsíce, kdy jste členem předsednictva a měl byste "fungovat", myslím, že zrovna teď vás všechny (předsednictvo) současný prezident opakovaně veřejně vyzývá k činnosti a zodpovědnosti. Je to dostatečný prostor proto, aby se mohl kdokoliv z vás pracovně projevit. "Podle platných stanov zvolí nového prezidenta noví členové předsednictva ze svého středu, nové předsednictvo zvolí delegáti sněmu." "Nového ani „starého“ prezidenta nemůžeme volit nátlakem." Je s podivem, že si toto uvědomujete, když v zápětí napíšete, že budete kandidovat do předsednictva, ale již ne na prezidenta, stejně jako Vaši kolegové ze současného předsednictva. Jsou to zvláštní počty, jak už napsal ve svém příspěvku Petr... Zdravím a přeji hezký den Jana Kynclová

• Dobrý den paní Kynclová, děkuji za Váš příspěvek a názor. Omlouvám se, ale odpovím jen krátce, neb poslední dobou je oblíbeným trendem v diskuzích překrucovat a vyvracet a to stále dokola. To co jsem napsal v reakci na volbu nového prezidenta je můj osobní názor, za kterým si stojím. A myslel jsem to přesně tak, jak jsem to uvedl. Vy budete jistě oponovat, že to je zase váš názor atd. Za svou práci v předsednictvu se nikterak nestydím, dělám ji rád, a pokud budu dělat i v budoucnu, to rozhodnou jiní, včetně Vás. Zbytek možná pochopíte časem, nejenom z kusých informací zde v diskuzi. A to možná už brzy, bohužel. olda škorňák

• Ahoj Jano, Drahoši a všichni ostatní, jsem rád, že členové KZ jako Jana jsou, jako jediná se otevřeně zeptala, jak to s volbou i budocností KZ bude dále a považoval jsem za přirozené a slušné jí odpovědět. Jsem i rád za to, že stávající prezident KZ Drahoš tuto diskusi podpořil, musím však reagovat na připomínky v tomto příspěvku: Souhlasím, že by měli být voliči o vizi budoucího prezidenta KZ informováni, ale chtěl bych vidět toho kandidáta, kdo bude plamenně hlásat a slibovat, jak KZ pozvedne, ale jak sežene třeba finanční prostředky, což je čím dál a víc těžké, to pochybuji.. Drahoši, ruku na srdce, Ty jsi pro KZ dokázal hodně a mnoho lidí, včetně mne samého si Tě proto vážíme, ale byl jsi v pozici hlavní sestry krajské ZZS a zároveň prezident KZ, měl jsi tím pádem možnosti a kontakty i kontrakty, které nikdo nemá a mít nebude, a činnost KZ v budoucnu bude kromě lidí i o penězích, tak to prostě je.. Za další, myslím si, že komunikovat o tomto problému veřejně není jednoduché, bez ohledu na to, jestli je červenec nebo advent.. Věřím, že ostatní členové předsednictva KZ (i když zatím mlčí), tak zmobilizují své síly a případnému nové zvolenému prezidentovi KZ společně pomůžeme, jak to jen bude v mezích možností každého z nás možné, bude-li o to samozřejmě stát.. Sám bych si moc přál, aby KZ fungovala tak jak má i v budoucnosti, už proto, že jsme jí společně "vypiplali" od plenek..:-). Pěkný večer, R. Benda

• Zdravím, ať přemýšlím jak přemýšlím, nějak mi nejde do hlavy, jak může někdo kandidovat do předsednictva a zároveň odmítat post prezidenta, pokud dobře chápu volební systém, je nad slunce jasné, že někdo ze zvoleného předsednictva se prezidentem stát musí.. A zároveň mě zaráží, proč je post prezidenta natolik nechtěným. Vždyť by to pro každého, kdo má ambice být v předsednictvu, měla být výzva, tito lidé by měli o nejvyšší pozici "bojovat". Stanout v čele KZ, by měla být čest pro každého z nich. Ale evidentně to moc prestižní funkce není. Je tady něco špatně a marně přemýšlím, co v tom vězí. To, že p. Sigmund řídil KZ svým způsobem a možná více či méně sám přeci neznamená, že nový prezident musí jet ve stejných kolejích, nejen co se stylu dělby práce týká. Chci tím, říci, že je jistě možné mnoho úkolů delegovat na předsednictvo a členy a tím pádem si třeba ušetřit čas a starosti. Podmínkou ovšem samozřejmě je, aby předsednictvo a ostatní chtěli a byli ochotni svědomitě plnit zadané úkoly. Zároveň si myslím, že by mohlo být zajímavé, kdyby tu aspoň pár lidí napsalo, co od nového vedení očekává. A třeba i nějaké představy o osobnosti prezidenta, o tom jaké by měl mít vlastnosti, schopnosti, znalosti, dovednosti, zkušenosti apod. Možná by se nám potom lépe hledala konkrétní osoba. Jana Kynclová

Copyright © 2019 Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.