Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Jak to lze změnit?

  • Když jsem se dnes ráno probudila, uhodila mě do očí zpráva o napadení záchranářů- a to hned na dvou místech našeho území. Takhle to přece dál nejde. Chci se Vás zeptat- jak to lze změnit? Co se musí stát, aby se něco změnilo, aby se rozpoutal mediální kolotoč a ledy trochu roztály? Co se musí stát, aby politici otevřeli oči a změnili svůj pohled na záchranáře a přidělili jim statusu veřejného činitele? A pokud ano- změní to něco? Kdo bude obětí příště? Změní se snad něco až tehdy, kdy bude záchranář opravdu těžce zraněn, či dokonce zemře? Co mě ale především zajímá- zda a jak to může změnit právě Komora záchranářů. Status veřejného činitele a hrozba vyššího trestu může něco změnit. Také by se ale měl změnit úhel pohledu v očích lidí na záchranáře, zvýšit se jejich respekt. Vždyť mnoho lidí ani neví kdo je to záchranář a pokud ano, tak se mu vybaví akční hrdina z Medicopteru 117, apod. Vím, že zde napadení posádek, především v opilosti, bylo vždy, ale v poslední době se zvyšuje a je snad i brutálnější. Děkuji za Vaše reakce, náměty a názory. PS: Komora záchranářů má svého neoficiálního člena Královehradeckého kraje. Vzhledem ale k tomu, že studuji v Praze, nemohu být oficiálním členem. :) S přáním hezkého dne Dáša Valovčinová.

    • Ano, je to hnus.Každá aktivita byla, je a nadále bude dobrá. Nicméně - nijak růžově to nevidím. Je to jev. Je to atribut současné morálky středoevropských Slovanů. Dalo se předpokládat, že to bude de facto přibývat - a bude dál. Každou takovou věc je třeba - rádi či neradi - vnímat se vším všudy. Nebyli jsme u toho, nevíme jak to přesně bylo - možná bychom se divili kolik "zahřívacích" chyb se stalo již na úplném počátku - tedy třeba na dispečinku. Možná ne - nevím. Posté opakuji, že záchranka se stává - také a mimo jiné !! - sprostou a špinavou prací. Je třeba s tím počítat.Statut veřejného činitele ? Někdo chce také služební poměr - jako hasiči či policajti - nevím. Bude to trvat dlouho. Někdo to bude muset dotáhnout do konce - nicméně vidíme sami. Parlament a vláda mají "megaplány" na mnoho reformních zákonů - kde jsou ? Záchrankou se nikdo "navelko" nebude v těchto časech zabývat. Bohužel. Navíc - kdyby teď v této chvíli - přišel nějakej Anděl Páně, mávl mečem a řekl TEĎ ! - polovina z nás by neobstála v náležitostech, které patří ke statutu veřejného činitele, natož ke služebnímu poměru. Ani lidsky, ani morálně, ani de facto, ani de jure.... Kde je napsáno, že bych obstál zrovna já ? Bude to trvat dlouho, ale konejme každý, kdo něco konat můžeme, cokoli. Musím vše velmi zasmušile uzavřít konstatováním, že současná "žízeň" občanů, právníků i médií po sražení zdravotníků na kolena je intenzivní. A zase jen my hodně málo víme, z kolika procent - žel - oprávněná. Je to zlé, není to nijak černobílé, je třeba být ve střehu po každém slově před nemocnými - je třeba s tím vším trvale počítat. Radovat se, motivovat a hledat chuť k práci je nutné trvale, každodenně a s pokorou ve vztahu k obyčejným maličkostem. jiří franz

    • Zdravím Vás Dášo, chtěl bych reagovat na Váš článek o pozici veřejného činitele. Myslím si, že opilému nebo snad jinak "sjetému" člověku(?) je úplně jedno, zda před ním stojí záchranář/ka, policista, starosta nebo "obyčejný" člověk. Podle mě by to chtělo lepší spolupráci mezi policií a ZZS. Tím nechci říct, že je špatná, ale kolikrát se na ně v takové situaci čeká docela dlouho. Vím, není chyba jen na této straně! Lidi si prostě myslí, že už můžou všechno. A slzák? Už jste ho zkoušeli v uzavřené místnosti? Natož v sanitě?? :) Se s ním odbourá celá posádka :) S pozdravem george PS: Přeji hodně hodných pacientů !!

Generální sponzor

Naši sponzoři

Místo pro vaši reklamu
Hlavní sponzor

Medsol - zdravotnická technika, klinické informační systémy
Sponzor

Copyright © 2020 Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.