Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Napadení pracovníků lékařské záchranné s

• Vážení kolegové, pouštím se do diplomové práce s názvem Napadení pracovníků lékařské záchranné služby a možnosti řešení. Vzhledem k tomu, že pracuji u Policie České republiky a nejsem tak člověk přímo od fochu, rád bych Vás požádal o Vaše postřehy, nápady, náměty, co by v mé diplomce nemělo chybět. Zatím nemám pevnou osnovu, ale určitě bych chtěl v práci zmínit současnou situaci, jaké jsou největší problémy, proč k napadání dochází, možnosti kurzů sebeobrany, asistence policie ČR, práci dispečerů ve vyhodnocení asistence PČR či zatím chybějící zákonnou úpravu a označení záchranáře za úřední osobu. Za jakýkoli podnět Vám budu vděčný stejně jako za odpovědi na budoucí dotazy v tomto příspěvku, které budou určitě přibývat. Věřím, že i když výskyt tohoto problému neodstraníme, zvládnu ho alespoň co nejlépe popsat a celou problematiku vystihnout. Díky Policista Jarda

• Ahoj policisto Jardo, vím, že to jsou jen slovíčka, ale žádná lékařská záchranná služba neexistuje a ani existovat nebude. Oficiální název zní Zdravotnická záchranná služba (ZZS):-) K tvému dotazu mě napadá následující. Příčiny násilí proti zaměstnancům ZZS. Jednak ze strany samotných pacientů, tzn. nejčastěji alkohol a drogy, tíživá sociální situace, bolest a strach, nedostatek kyslíku, nízká hladina cukru a podobně. Jistě na to téma již existuje nejedna práce. Příčinou násilí jsou ale i jiné faktory, a to mimo jiné chování nás samotných při výjezdu směrem k pacientům, příbuzným či svědkům, záměrně žádné zaměstnance nezmíním. Téma trošku tabuizované či popírané, neboť automaticky většinou vidíme problém na druhé straně. S policií, ať už státní či městskou je většinou spolupráce bezproblémová, potíž je v tom, že nikdy nevíme, kdy dorazí. Nejsou totiž dány zákonem žádné dojezdové časy, tak jako je tomu u ZZS či HZS. Takže často vyčkáváme, nervózně torpédujeme vlastní operační střediska, kdy už ta policie konečně dorazí. Nějaká právní norma by měla zajistit, kdy a za jakých okolností (indikací) vyjíždí automaticky společně se ZZS na místo i PČR. Tak jako je tomu v jiných zemích. Toť zatím vše, co mě teď v pomatení myslů napadlo. Snad se někdo přidá, záchranáři moc nediskutují :-( záchranář olda

• Oldo, díky za postřehy. Na Lékařskou záchrannou službu už mě upozornil jeden Tvůj kolega, můj kamarád z Prahy. Vím, že zkratka ZZS slovo "lékařské" neobsahuje, leč název práce je daný a nevím, zda s ním hnu. Co se týče zdravotních problémů ... nedostatek kyslíku apod. - to jsou ty podněty, které potřebuju, jelikož by mě to jako fízla nenapadlo. Co se týče právního zakotvení asistence PČR, určitě by něco být mělo, jen nevím, zda to není otázka do doby, kdy se budou právní předpisy tvořit hlavně z praxe. Zatím díky, jsem zvědav na další příspěvky. Zajímalo by mě, v jakých okresech či krajích pracujete a zda je možnost kurzů sebeobrany či něčeho podobného a na jaké úrovni to funguje. Díky

Generální sponzor

Naši sponzoři

Místo pro vaši reklamu
Hlavní sponzor

Medsol - zdravotnická technika, klinické informační systémy
Sponzor

Copyright © 2021 Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.