Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Zásah před laiky

• Zdravím Vás přátelé, jsem studentem zdrav. záchranáře na JČU, a rád bych vás zde požádal o malou radu. Neznáte nějakou publikaci, odborný článek, či cokoli jiného, co se zabývá zásahem posádky ZZS před laiky na veřejnosti? Zkrátka něco co se zabývá touto problematikou. Může se jednat o pocity, zda se záchranáři v této situaci cítí ohroženi apod. Předem díky za info.

• Dobrý večer, jako ZZ nemám zatím zkušenosti, ale jako dobrovolný hasič, který dost často vyjíždí k výjezdům vám to řeknu asi takhle. Jak jsem z vašeho dotazu pochopil, ptáte se, jaká je situace, když jednotky IZS dorazí na místo neštěstí a jsou tam tzv. "čumilové". Popravdě řečeno nejsme za to rádi. Mnohdy tam jde o zranění, kde třeba stříká krev z tepny, nehezký pohled na otevřené fraktury končetin a dochází k šíření paniky a šoku. Navíc hodně lidí, má pak potřebu do toho operujícím jednotkám kecat. Já mám zkušenost z dávna, když jsem ještě s IZS neměl co dočinění a jdu po ulici a přede mnou padl chlap (cca 40 let). Okamžitě jsem k němu přiběhl. Nereagoval a měl jsem dle zjevných příznaků podezření na akutní infarkt. Jenže mezi tím se kolem mě seběhl nádherný hlouček čumilů v čele s totální histerickou paní, která né, že by přiložila ruku k dílu, ale dost rázně mě říkala co mám a nemám dělat a křičela, nadávala sprostě, poslala mě slušně řečeno do kopru. Události šli ale zasebou rychle. Pán už definitivně ztratil vědomí, měl těžko nahmatatelný pulz a skorem nedýchal. Už jsem byl skorem v koncích, pač jsem zahájil resuscitaci, ale dělal jsem to tam sám na statném chlapovi. Nakonec se tam smiloval nějaký pán, který alespoň zavolal rychle záchranku a střídali jsme se v resuscitaci. Toho chlapa jsme udrželi při životě do příjezdu sanitky, bohužel při převozu zemřel. Ale když se vrátím k té ženě, tak mě do dneška štve,že nejen,že nehnula ani brvou, ale ještě byla chytrá. Ona sama by těžko tomu pánovi pomohla. Doporučení z tohoto "slohu" vyplývá: nepleťte se IZS do práce. Pokud jste svědky nějaké události, kde jde o lidský život a nejsou tam ještě záchranné složky, pomožte, nebuďte k sobě lhostejní :-)

• Děkuji za odpověď, snad se mi ji podaří použít.

• Blíží se 9. ročník Pelhřimovského podvečera, který se touto problematikou mimo jiné bude zabývat. Možná najdeme všichni použitelné motivy a myšlenky k tomuto důležitému atributu naší práce. Jistě bude vše ex post k dispozici i kdyby jste se na kongres osobně nedostal. mudr.jiří franz

• Děkuji za informaci, zní to rozhodně zajímavě a zajisté se to bude hodit k mé bak. práci.

Generální sponzor

Naši sponzoři

Místo pro vaši reklamu
Hlavní sponzor

Medsol - zdravotnická technika, klinické informační systémy
Sponzor

Copyright © 2021 Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.