Členové komory se podílí na soutěžích pro studenty zdrav. záchranáře

18.05.2014

Členové komory se podílí na soutěžích pro studenty zdrav. záchranáře

Členové komory se velmi významně podílí na soutěžích pro studenty zdravotnické záchranáře

Druhý květnový víkend proběhl v krásném prostředí obce Srní v Národním parku Šumava již třetí ročník soutěže Plzeňský pohár záchranářů, určený pro studenty oboru zdravotnický záchranář. Pořadatelem této akce je Katedra záchranářství a technických studií při Západočeské Univerzitě v Plzni, s přispěním Centra letecké záchranné služby Líně, Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje a Správy Národního parku a CHKO Šumava.

Trojice zástupců vedení Komory záchranářů (Sigmund, Klouček, Fertö) přijala pozvání organizátorů soutěže paní Mgr. Evy Pffefferové a Bc. Ondřeje Brzoně k účasti na letošním ročníku.

Cesta na jih Čech byla pro vedení komory spojena se schůzkou s MUDr. Markem Slabým, předsedou AZZSČR, a to k projednání možnosti alokovat část financí určených pro ZZS na krizovou připravenost tak, aby z nich bylo možné uhradit specializační studium pro zdravotnické záchranáře v obou Urgentní medicína, které je velmi finančně náročné.

Samotná soutěž byla zahájena v pátek odpoledne představením deseti tříčlenných soutěžních týmů, z nichž tři byly ze slovenských univerzit. Následovala prezentace složek IZS a blok přednášek, ve kterém měli studenti možnost blíže nahlédnout do jednotlivých profesí a specializací: MUDr. Roman Sviták jakožto ředitel představil prostředí domovské ZZS Plzeňského kraje, plk. MUDr. Michal Mareček specifika práce záchranářů na armádní letecké základně v Líních a postup evakuace a transportu pacientů při nedávných nepokojích na Ukrajině; a operátorka ZOS ZZS hl. m. Prahy paní Jana Bryndová, DiS. svoji osobní zkušenost s resuscitací muže v nočním podniku. Komora záchranářů vystoupila s prezentací své dosavadní práce a ve studentech i pedagozích evokovala následnou diskuzi nad nevelkými možnostmi uplatnění absolventů jejich oboru.

Páteční noční etapa měla pouze dva nelehké úkoly. První z nich simuloval práci operačního střediska při navádění posádek na místo události, kdy studenti museli ve tmě vyrazit do terénu, dle pokynů operátora najít postiženého a přes dveře uzamknuté místnosti uplatnit TANR. Pro druhý úkol byl hotelový pokoj přestavěn na ARO box a úkolem soutěžního týmu bylo v časovém limitu zhodnotit stav pacienta na UPV a provést jehokompletní hygienu.

Druhý soutěžní den bylo pro studenty připraveno deset stanovišť v okruhu několika kilometrů, které se daly ujít za vydařeného počasí příjemnou procházkou. Studenti si museli poradit s diagnostikou CMP, AKS, prováděním resuscitace, ošetřením popálenin aj., avšak fyzicky nejvypjatějším úkolem pro ně byl pád cyklistky do rokle, kde ji bylo nutné nejprve zastabilizovat a následně z hlubin lesa a koryta potokušetrně vyprostit.  Některé soutěžní prvky si vyzkoušel i náš komornický tým, jak je patrné z přiložených fotografií. Dašlí foto na facebooku

S celým soutěžním kláním si nejlépe poradili studenti Katolické univerzity z Ružomberku, kdy jim v těsném závěsu sekundovali studenti z Ostravské a Jihočeské univerzity:

1. Urgenťáci FZKU 10680 b.

Imrich Horňák, Michal Bojnický, Ján Kováč

2. Ostrava 10655 b.

Aleš Knap, Tomáš Grzywač, Vojtěch Mikláš

3. Lamy 10080 b.

Jiří Perník, Pavel Kozelka, DiS., Adéla Moravcová

Tato soutěž a jí podobný Den první pomoci Ostrava, který o tomto víkendu probíhá ve Frýdlantu nad Ostravicí, jsou velmi kvalitní a mezi studenty oblíbené soutěže, a proto jsem ráda, že za jejich organizací stojí členové Komory záchranářů (např. Matouch, Škroch, Bortl, Danosová, Horn, Holek, Pfefferová, Brzoň, Štěpánek, Touš). Studentům dávají možnost si v přátelském duchu zasoutěžit, rozptýlit se od studijních povinností, ale hlavně si ověřit dosažené a získat nové zkušenosti a zážitky. Organizátorům soutěže děkuji za pozvání a těším se na příští ročník.

Reportáž v událostech z regionů na TV ČT od 19 minuty

Denisa Fertö