Další mrtvá zdravotnická záchranářka při nehodě sanitky na Slovensku

29.04.2011

Další mrtvá zdravotnická záchranářka při nehodě sanitky na Slovensku

Lešť: Po nehode sanitky zomrela záchranárka (†44) aj pacient (†79)

Vo vojenskom výcvikovom stredisku Lešť havarovala sanitka z Veľkého Krtíša. Podľa informácií TVNOVINY.sk išlo o vozidlo spoločnosti Falck Záchranná. V tom čase prevážali pacienta z Veľkého Krtíša do Banskej Bystrice. Polícia síce uviedla ako pravdepodobnú príčinu nehody šmyk, no podľa našich informácií mohlo ísť aj o vzpriečenie jedného z predných kolies, teda technickej poruche. Podľa našich informácií pacienta prevážali na špeciálne vyšetrenie srdca do Banskej Bystrice.

Za posledných šesť mesiacov je to už tretia nehoda záchranárov. V októbri minulého roka v Banskej Bystrici havarovala sanitka na sídlisku Sasová. Zomrel po nej uznávaný lekár Andrej Faglic a o dva týždne neskôr vodič sanitky Jozef Šárik. Koncom marca zomrela pri Špacinciach mladá záchranárka Lucia Baková, keď išla do služby.

Záchranárka zomrela po prevoze

Záchranárku Martu P. transportovali vrtuľníkom v kritickom stave do nemocnice v Banskej Bystrici. Štyridsaťštyriročná žena napriek úsiliu záchranárov zraneniam podľahla v banskobystrickej nemocnici. Podľa informácií TVNOVINY.sk ležala záchranárka po náraze asi 30 metrov od sanitky. Zrejme nebola pripútaná.

"Naša 44-ročná kolegyňa v dopoludňajších hodinách utrpela vážne poranenia pri dopravnej nehode našej ambulancie. Bola prevezená na Oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny do Roosveltovej nemocnice v Banskej Bystrici. Záchranárka bohužiaľ zraneniam podľahla. Pri nehode utrpel ľahké zranenia aj náš vodič," potvrdila pre TVNOVINY.sk hovorkyňa Falck Záchranná Magdaléna Magdová.

Po nehode skonal aj pacient

Ťažko zranený bol aj 79-ročný pacient, ktorého prevážali podľa informácií TVNOVINY.sk do Ústavu srdcových a cievnych chorôb v Banskej Bystrici. Mal sa tam podrobiť koronarografii - špeciálnemu vyšetreniu srdca. Avšak tam už nedorazil.

Záchranári ho transportovali do nemocncie vo Veľkom Krtíši a následne do Zvolena, kde podstúpil vyšetrenie CT. Pacient zraneniam podľahol. Vodič sanitky sa len ľahšie zranil.

"Na miesto sme vyslali ambulanciu rýchlej lekárskej aj rýchlej zdravotnej pomoci a taktiež vrtuľník," potvrdila pre TVNOVINY.sk hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby Dominika Šulková.

Vodič dostal zrejme šmyk

"K dopravnej nehode došlo krátko pred 9.00 hodinou dopoludnia. Sanitka prevážala 79-ročného pacienta. Vozidlo prechádzalo cez vojenské výcvikové stredisko Lešť, pričom podľa doterajšieho objasňovania dopravnej nehody mal vodič sanitky pri prechádzaní pravotočivou zákrutou dostať šmyk," uviedla pre TVNOVINY.sk banskobystrická policajná hovorkyňa Petra Vašková.

Zuzana Ondrušková a Jakub Bubeník

Zdroj + video + foto: TVNOVINY.SK