Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Evergreen letošního roku dorazil na Záchrannou službu Ústeckého kraje

06.12.2013

Evergreen letošního roku dorazil na Záchrannou službu Ústeckého kraje

Ve vozech záchranky bude příští rok

méně lékařů

 

V roce 2014 bude v Ústeckém kraji jezdit více vozů zdravotnické záchranné služby bez lékaře, pouze se záchranářem. Lékařů sice neubude, ale podle nového zákoníku práce budou mít výrazně omezené přesčasy. Obdobná situace by měla nastat i v dalších krajích.

 

O situaci informoval hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM).

Od 1. ledna 2014 budou moci zaměstnanci zdravotnické záchranné služby konat přesčasy v celkovém rozsahu v průměru osm hodin týdně, tedy nejvýše 416 hodin za rok. Bubeníček uvedl, že v některých případech v kraji je tento limit nyní více než dvojnásobně překročen. Nejvíce přesčasové práce je v kraji na výjezdových základnách v Kadani, Podbořanech a Žatci.

Omezení se projeví především u tříčlenných posádek rychlé lékařské pomoci, které fungují ve složení řidič, záchranář a lékař. "Více vozů bude jezdit jen se záchranářem," řekl Bubeníček.

Uvedl, že už obdržel první nesouhlasné stanovisko s tímto omezením od svazku obcí mikroregionu Podbořansko. "Důrazně odmítají jakékoliv změny, hlavně odmítají to, aby ve voze nebyl lékař a byl tam pouze záchranář," řekl.

Na Mostecku dojde od Nového roku ke změně ve struktuře výjezdových posádek. Lékař bude v rámci celého okresu pouze v jedné posádce rychlé lékařské pomoci. Bude operativně vyrážet k pacientům na žádost záchranáře. Pacienta na místě ošetří, ale po ošetření ho nedoprovodí až do nemocnice. Tam ho odveze sanitka se záchranářem. Lékař bude moci pokračovat k dalšímu pacientovi.

Další změny budou odvislé od aktuální situace, kterou bude kraj sledovat a pravidelně vyhodnocovat. V prvním čtvrtletí lze prý ale očekávat problémy se zajištěním rychlé lékařské pomoci na výjezdových základnách v Lovosicích a Podbořanech, později také v Kadani a nejspíš i v České Kamenici.

Řešením situace by bylo nabrat do záchranné služby více lékařů, což se ale nedaří. Krajská záchranka podle Bubeníčka permanentně hledá lékaře do hlavního pracovního poměru, ale i na dohodu o pracovní činnosti, přesto ne zcela úspěšně. Po Novém roce vznikne určitá šance získat posily z řad lékařů sloužících na lůžkových odděleních, kterým budou také omezeny přesčasy. Měli by šanci si je částečně dorovnat právě u záchranné služby.

Mluvčí kraje Magadalena Hanáčková doplnila, že právě díky výdělkům za přesčasy byla práce v záchranné službě pro lékaře atraktivní. Řada lékařů na záchrance je v důchodovém věku, jejich průměrný věk je 53 let.

ČTK

Ještě jedna zpráva ze ZZS UK - V sanitkách budou nové navigace

Zdroj: tribune.cz

 

Komentáře k článku

Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.