Statistické shrnutí toho, co jsme vloni udělali a kolik jsme za to dostali

21.06.2011

Statistické shrnutí toho, co jsme vloni udělali a kolik jsme za to dostali
Za statistických ukazatelů za rok 2010 vyplynulo, že posádky ZZS v České republice v roce provedly 795835 výjezdů, na kterých ujely 23.209873 kilometrů. Tyto výjezdy provedlo 5274 kmenových a 1021 dohodových zaměstnanců pracujících v 503 posádkách dislokovaných na 280 stanovištích. Letecká záchranná služba z výše uvedeného počtu výjezdů uskutečnila 4807 vzletů z deseti stanovišť.

Z toho statisticky vyplývá, že posádky ZZS v ČR denně vyjely nebo vzlétly k 2180,4 případům, na kterých denně najely 63558 kilometrů. Na jedno výjezdové stanoviště tak statisticky připadlo 7,8 výjezdu na 24 hodin a na jednom výjezdu posádka ZZS najela průměrně 29,33 Km.

Zajímavjejší jsou ovšem jako vždy finance. Celkové náklady na zajištění výše popsané činnosti činily 4.709.433 tisíc korun, z čehož vyplývá, že průměrné náklady na jeden výjezd činily 5917,60 Kč. Na zajištění nepřetržité přednemocniční neodkladné pomoci v rozsahu dvacetičtyř hodin bylo každý den potřeba 12.902566,- Kč. Tato čísla se některým mohou zdát příliš vysoká, ale není tomu tak.

Uvedu jiná čísla která ukáží, za jak malé náklady ZZS v roce 2010 zajišťovaly nepřetržitou PNP na celém území ČR. Prvním číslem je 457,20 Kč. Tolik korun dostaly ZZS v průměru na každého občana ČR ROČNĚ, nebo chcete-li za 38,10 Kč na občana měsíčně, jsme byli v roce 2010 schopni zajišťovat nepřetržitou PNP. Je to málo, moc, dost, optimálně? Jak vysokou má kapitační platbu na měsíc a hlavu obvodní lékař, který zajišťuje péči na jednom místě od PO do PÁ v ordinační době od 7,00 do 14,00 hodin?

Číslo 38,10 Kč je složeno z tři různých příjmů. Největší díl v roce 2010 dávaly na jednoho obyvatele zřizovatelé, a to ve výši 25,70 Kč, zdravotní pojišťovny přispěly 13,10 Kč a z vlastních příjmů záchranek bylo doplněno 1,30 Kč. Je potřeba dodat, že provoz vrtulníků je hrazen MZ ČR a není ve výpočtech zahrnut.

To ale nemění nic na skutečnosti, že pokud se loňské příjmy a výdaje zdravotních pojišťoven pohybovaly někde kolem 230 mld. Kč, a záchranným službám uhradily náklady za zdravotní péči ve výši cca 1,62 mld. Kč, tak to činní pouhých 0,7% z celkových výdajů na zdravotní péči v ČR. Jinými slovy, ZZS v ČR nedostanou ani jedno procento z celkových výdajů ZP na zdravotní péči, která se ročně v České republice ze zdravotního pojištění uhradí.

V současné době neslyšíme téměř nic jiného, než debaty o zdravotní reformě, ve které je zahrnut i zákon o ZZS. Není tedy ten pravý čas i na výše uvedených číslech něco změnit? Mnoho záchranek se díky nízké průměrné “kapitaci“ na obyvatele potýká se skrytými dluhy ve formě zastaralého vozového parku, zastaralých přístrojů, zchátralých objektů apod. Kdyby se úhrada ze zdravotních pojišťoven zvýšila o 0,3% a dostala se alespoň na 1% celkových výdajů, přiteklo by ročně do ZZS celkem 700 milionů korun, což je v průměru 50 milionů na jednu ZZS. Byly by finance nejen na investice a obnovu, ale i na zřízení více stanovišť, ze kterých by se lépe plnily dojezdové limity. Pravděpodobně by tak v neposlední řadě zbylo i na sociální program pro zaměstnance, který byl před dvěma lety obsahem připravovaného zákona o ZZS.