Zpráva z akce KZ ZZS ČR a Usnesení z jednání delegátů XIV. Sněmu KZ ZZS ČR

Zpráva z akce KZ ZZS ČR a Usnesení z jednání delegátů XIV. Sněmu KZ ZZS ČR

Ve dnech 23. 9. až 24. 9. 2021 proběhla v Lednici v hotelu Galant dvoudenní akce Komory záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky. Jednalo se o XIV. Sněm KZ ZZS ČR a XI. odbornou konferenci KZ ZZS ČR.

Akce měla proběhnout už na podzim loňského roku, ale z důvodu protiepidemických opatření pandemie SARS-CoV-2 musela být bohužel zrušena. V loni byla konference plánovaná k 15. výročí založení KZ ZZS ČR, které připadalo právě na loňský podzim. Nicméně, I. Sněm KZ ZZS ČR se konal na jaře roku 2006, takže i v letošním roce bylo možno konferencí důstojně oslavit 15. výročí založení KZ ZZS ČR a k tomuto významnému výročí naší nelékařské organizace udělit v pořadí druhé čestné členství člověku, který byl naší myšlence od začátku nakloněn a pro KZ ZZS ČR mnoho vykonal. Čestné členství bylo uděleno in memoriam panu MUDr. Jiřímu Franzovi. Prvním čestným členem se v roce 2010 k 5. výročí založení KZ ZZS ČR stala Doc. MUDr. Jarmila Drábková, CSc.

Ve čtvrtek dopoledne proběhl XIV. Sněm KZ ZZS ČR. Z jeho průběhem se můžete seznámit v USNESENÍ z XIV. Sněmu KZ ZZS ČR.

Odpoledne byla prezidentem KZ ZZS ČR Mgr. Radomírem Vlkem zahájena XI. odborná konference. Její PROGRAM, který pokračoval i v pátek 24. 9. 2021 dopoledne, byl naprosto excelentní a z kuloárů bylo zřejmé, že nikdo z účastníků nelitoval, že se po roce a půl uzávěr hromadných akcí přijel na naši konferenci dozvědět něco nového. K původně plánovanému loňskému programu tak mohly přibýt další velmi zajímavá sdělení z fungování ZZS v době COVID-19, zákulisí hromadných transportů, fungování ZOS, uzavřené velké oblasti Olomouckého kraje atd. Během roku také došlo k tornádu na území ZZS JMK a pohled nejzasvěcenějšího na tuto tragédii byl velmu poutavý. Taká nehodu vlaku v Karlovarském kraji bychom v loňském programu nenašli. Naopak, z loňska byly přesunuty prezentace o právní odpovědnosti NLZP při výjezdové činnosti, dvě prezentace ohledně aktivního střelce z FN Ostrava, který za sebou zanechal sedm obětí. Zajímavé pohledy na tuto událost z pohledu PČR a také našeho kolegy záchranáře, který na místě zasahoval. Velká diskuze se také rozvinula po příspěvcích přednášejících na téma „Kam kráčí ZZS?“.

Po skončení programu prvního dne konference proběhlo ještě zhruba dvouhodinové zasedání fokusní skupiny. Jejími členy byli zástupci vzdělavatelů, zaměstnavatelů ZZS a odborných společností. Za MZ ČR byla přítomna externí firma, která celou debatu pro ministerstvo mapovala. Fokusní skupina se zabývala vzděláváním zdravotnických záchranářů, jejich kompetencemi a související legislativou, zejména pak specializačním vzděláváním v oboru Zdravotnický záchranář - Urgentní medicína.

Samozřejmě, že nemůžeme opomenout ani společenský večer. Byl taktéž skvělý, ale zejména bylo na účastnících konference a společenského večera vidět, že jim společenská akce, na které se mohou setkat s kolegy ze ZZS napříč ČR už velmi chyběla.