Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Ministr Jurečka předložil vládě další návrh zákona na změnu důchodů. Tentokrát bez náročných profesí, ale s možností dřívějšího odchodu pro záchranáře. I když …

26.07.2022

Ministr Jurečka předložil vládě další návrh zákona na změnu důchodů. Tentokrát bez náročných profesí, ale s možností dřívějšího odchodu pro záchranáře. I když …

 

 

Návrh zákona upravuje, resp. snižuje zejména doby důchodového pojištění z 35 let na 25 let a zjednodušuje podmínky pro dobu pojištění. Důchodový věk by ale měl zůstat zastropován na současné hranici 65 let.

Aktualizováno 26.7.2022 Vláda teď asi neprojedná novelu o penzi záchranářů, vládní odbor ji odmítl

 

 

Čtěte také:  Z předčasného důchodu pro záchranáře se pomalu stává „z prdu kulička“

 

V minulém návrhu bylo zvažováno také snížení důchodového věku pro lidi pracující v náročných profesích, které jsou zařazeny do 4. kategorie. Těmto pracovníkům se za každých 184 odpracovaných směn měl důchodový věk snížit o 1 měsíc, což by v praxi znamenalo snížení věku cca o 1 rok za každých 10 let v náročné profesi. K těmto zaměstnancům byli původně zařazeni i záchranáři, a to i přesto, že jejich profese není zařazena ve 4. kategorii. Výpočet byl stejný, a to i přes skutečnost, že na záchranných službách se pracuje v nepřetržitém provozu a jedna směna je zpravidla 12-ti hodinová, ale u ostatních náročných profesích je pracovní směna zpravidla pouze 8 hodinová. Jinými slovy, zaměstnanci v náročných profesích odpracují měsíčně v průměru 21 směn, kdežto záchranáři jen 14 směn, ač odpracují de facto stejný počet hodin. Proto bylo potřeba na ministra apelovat, aby se toto zohlednilo, a u záchranářů se snížil počet odpracovaných směn cca o 1/3, aby došlo k narovnání s dalšími zaměstnanci. Další problém byl, že proti původnímu návrhu předčasného odchodu do důchodu, který už vyšel ve sbírce zákonů, ale s chybou, se doba počítala zhruba o deset let později, což záchranáře proti původnímu znění zákona opět výrazně znevýhodnilo.

Mezi tím se ve sněmovně neúspěšně hlasovalo o napravení chyby v zákoně, který předčasné důchodu pro záchranáře upravuje v tom smyslu, že každý, kdo dosáhl věku 60 let a na ZZS odpracoval alespoň 20 let, může odejít do starobního důchodu bez krácení až o 5 let dříve.

Nově předložený návrh zákona Martina Jurečky už ale dřívější odchod pro náročné profese neobsahuje. Zůstalo jen snížení důchodového věku pro zdravotnické záchranáře, které má napravit onu chybu ve schválené legislativě, která prošla minulou PS PČR. Ale napraví??? Nárok nově nebudou mít všichni pracovníci IZS (PČR a HZS), ale pouze ZZS, tedy všeobecné sestry se specializací ARIP, zdravotničtí záchranáři, lékaři výjezdových skupin, řidiči vozidel zdravotnické záchranné služby, operátoři zdravotnického operačního střediska a záchranáři horské služby. Jedná se v souhrnu cca o 6500 zaměstnanců ZZS a horské služby dohromady. Toto číslo ovšem zahrnuje zaměstnance všech věkových skupin od 21 do 65 let, ne tedy zaměstnance s nárokem na odchod do dřívějšího důchodu.

Nový návrh je o něco lepší, než ten původní návrh ministra Jurečky, ale v minulosti schválené podmínky zákonem opět výrazně zhoršuje. Podle nového návrhu má snižování důchodového věku u záchranářů probíhat tak, že pokud odpracují v záchranářské profesi alespoň 4400 směn, tedy cca 30 roků (původně v zákonu 20 roků), sníží se důchodový věk o 30 měsíců (původně v zákonu 60 měsíců). Za každých dalších 147 odpracovaných směn, což je cca 1 odpracovaný rok (zde už došlo k úpravě na 12-ti hodinové směny) dojde k dalšímu snížení věku o 1 měsíc, přičemž maximálně lze snížit důchodový věk o 5 let. Buď někdo špatně počítal, nebo je někde chyba, ale aby si zaměstnanec záchranář mohl snížit důchodový věk o maximálně navrhovaných 5 let, musel by na ZZS pracovat 60 let. Kdyby pracoval na ZZS od 21 let, tak by mohl v 81 letech odejít o 5 let dříve a nemusel by čekat, až mu bude 86 let! Platnost by měla být stejná jako u schváleného zákona s chybou od začátku roku 2023.

Nenalezl jsem ale nikde informaci, od které doby se bude zaměstnancům ZZS počet směn počítat. Jestli od roku 1992, kdy spatřila světlo světa první vyhláška o ZZS, nebo od roku 2003, kdy se v zákoně objevily náročné profese, nebo zdali od nějakého jiného data.

Tak si shrňme, co v návrhu je:

  • Pokud zaměstnanec odpracuje na ZZS 30 let a je mu více jak 60 let, může odejít dříve o 2,5 roku.
  • Za každých dalších 147 odpracovaných směn, což je cca 1 odpracovaný rok, dojde k dalšímu snížení věku o 1 měsíc
  • Maximálně lze odejít do důchodu dřív o 5 let.
  • Pokud by chtěl zaměstnanec odejít o celých schválených 5 let dříve, musel by odpracovat let 60.

 

Závěrem ještě pro pořádek uvedu, že počet odpracovaných směn je u každého zaměstnance individuální a může se mezi jednotlivými zaměstnanci hodně lišit. Výpočty jsou provedeny na základní stanovený počet hodin/směn.

 

Na webu KZ ZZS ČR je vpravo nahoře anketa, ve které se můžete svým kliknutím vyjádřit, zdali pociťuje stres, únavu, případně obojí. Anketa původně patřila k aktualitě Výzkum Slovenské akademie věd tvrdí, že stres a únava oslabují výkony pracovníků záchranek, nicméně ji lze použít i ktéto problematice.

 

Sigmund

 

Komentáře k článku
  • Miroslav Herc Reagovat 29.07.2022
    Ahoj , dělají si srandu!!!! Zkouší naší trpělivost!!!! Je potřeba jim dát jasnou odpověď , že je také možné vyhlásit stávkovou pohotovost. Musíme se bránit. V pandemii jsme jim byli dobrý, to nás chválili a slibovali hory doly. Dík za odpověď. Pomohu co bude v mích silách. Herc
  • Petr Tlach Reagovat 02.08.2022
    Je to výsměch všem záchranářům,policie a hasiči mají nárok v 50ti letech odejít po odsloužených 15ti letech do do důchodu,mají nárok na lázně odchodné.Nechci znevažovat jejich práci ale záchranáři jsou neustále pod tlakem aby neudělali chybu protože tady jde o žívot.Záchranáři jsou vyhořelí,unavení a psychycky vyčerpaní.Pojištěnci začali ve velkém zachrannou službu zneužívat,vozí se průjmy,zácpy,horečky atd.Ze záchranky se dělá taxislužba a běda jestli se ozveme,hned jsou na nás stížnosti.A platově taky nic moc.
    Záchranky by si lidi měli vážit, vždyť jim jezdíme zachraňovat životy.A pravda? Vozíme ožralce, feťáky a různá individua kteří nám sprostě nadávají a v některých případech posádky i napadají.A naše vláda ? Kašle na nás!!! Přijde znovu pandemie a budeme dřít držkou o zem!!!
    • Zdeněk Mareš Reagovat 02.08.2022
      Petře naprosto s Vámi souhlasím, tlachání u stolů bylo už dost! Je na čase začít jednat ale tvrdě, žádné výhružky stávkovou pohotovostí apod. měkké nátlakové akce, je potřeba razantně a tvrdě zahájit blokování běžného provozu ZZS v celé ČR tak aby to ředitele a zákonodárce donutilo jednat.
    • Jakub Čech Reagovat 03.08.2022
      A proč teda nevezmete svůj život do rukou a najdete dělat něco jiného, když je to taková hrůza?
      • Zdeněk Mareš Reagovat 03.08.2022
        Jakub Čech - A přesně kvůli takovým "spokojenců" jako seš ty nebudeme mít stejné výhody jako ostatní složky IZS!!! Děkujeme, že nám házíš klacky pod nohy!
        • Martin Mrázek Reagovat 06.08.2022
          Naopak. Je to přesně kvůli takovým lůzrům, jako jste vy tři. Jediný co dokážete je, že tady brečíte.
          Věřím, že svoji práci děláte alespoň trochu lépe, než tady žvaníte. (ale myslím, že ne)
          Běžte si radši něco zopakovat, hm? Dávkování Ketaminu na popálené dítě. Cca 15 kilo.
          Nechtěl jsem se vůbec zapojovat do tak stupidní diskuze, ale vzhledem k tomu, že jste se pustili do kolegy, mi to nedalo.
          S pozdravem
          Martin Mrázek
          • Zdeněk Mareš Reagovat 07.08.2022
            Martin Mrázek - Pane kolego, když jste tak spokojený, tak věřím tomu, že pokud si lůzři(tak jak nazýváte drtivou většinu svých kolegů) vybrečí stejné benefity jako u ostatních složek IZS tak VY se jich dobrovolně vzdáte, když jste tak spokojen se systémem a nic Vám nechybí, společně s Vašim kolegou. Ale opak bude pravdou těch benefitů se nevzdáte a budete z nich taky těžit!
  • Jan Pokorný Reagovat 07.08.2022
    Za sebe
    1. komora by měla veřejně do médii ( todle tlachací forum je jen na naší psychoterapii ) odmítnout tento návrh jako Nedůstojný a Problém vůbec neřešící. Stručně a pro veřejnost - voliče jasně ho smést ze stolu.
    2. komora by měla požadovat zavedení stejného systému výsluh a sociální péče jako mají ostatní složky IZS, jejichž jsme zcela rovnocennou složkou a přesto na ně nemáme nárok. Už to odchodné bylo a je, jen směšným držhubným a nikdy se na něj přistoupit nemělo. Lhostejno, zda budeme mít statut služebního poměru či nikoliv. Jsme složkou IZS, podílíme se na řešení náhlých událostí naprosto rovnocenně, tak proč máme být stále ti poslední, co jim stačí nějaké kosti od stolu...
    3. o komoře záchranářů není v médiích vůbec slyšet, zato jsou média plná kdejakého Brázdila, tiskových mluvčí na každou ptákovinu, kdejakej záchranář si tam popláče nebo dělá selfpromo? Ale komora?? Pro veřejnost=voliče, těch kteří rozhodují, NEEXISTUJEME. Začněte prosím už konečně pracovat s médii ! Jinak se pak nedivme, že tato naše profesní organizace bude stále a jen s prominutím k hovnu, k poplácání pár kolegů po zádičkách nebo poplakání či k ukojení pár eg, že jsou členové profesní organizace... Ale stále bez výsledku a stále o nás BEZ nás. Právě na tomto aktuálně projednávaném tématu máte šanci vejít v podvědomí veřejnosti, cesta není příjemná, do médii se jde cestou stávkových pohotovostí, cestou představení rizik nejen pro záchranáře, ale v důsledku i pro veřejnost. Je to nošení kůže na trh, nicméně jinak to nejde. Protože, kdo není v mediíích, tak není. Pochopily to odbory už dávno, pochopil to i takovej blbec jako Babiš a kam to dotáhl...

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.