ALFA-HELICOPTER, spol. s.r.o. končí, její stanoviště by ráda převzala konkurenční DSA, a.s.

03.04.2016

Od začátku měsíce února se v médiích propírá, kdo, jak a hlavně za kolik bude v České republice provozovat od ledna roku 2017 leteckou záchrannou službu. A po všech zmatcích okolo posudků začíná být jasno, Ne ve smyslu jasných zítřků, ale v tom, jak by to mohlo vypadat.

V týdnu totiž jeden ze dvou nestátních soukromých poskytovatelů Alfa-Helicopter, spol. s.r.o., který LZS zajišťoval nepřetržitě od roku 1992, zanikne. Valná hromada společnosti Alfa-Helicopter, spol. s.r.o. rozhodla, že za situace a podmínek, které kolem nastavení soutěže nastaly, kdy vláda mimo další podmínky také deklarovala, že chce do budoucna nestátní provozovatele z LZS zcela vytlačit, se tendru na poskytovatele LZS nezúčastní a společnost po téměř čtvrt století, kdy její vrtulníky se sehranými posádkami zachránili na tisíce životů, pošle k 1. lednu 2017 do likvidace no.

Na tuto situaci velmi rychle zareagoval druhý nestátní soukromý poskytovatel LZS v ČR firma DSA, a.s., který se ve vypsaném tendru bude ucházet, krom svých čtyř současných stanovišť (Liberec, Ústí nad Labem, Hradec Králové a Ostrava) také o dvě stanoviště (Olomouc a Jihlava), které po novém roku opustí Alfa-Helicopter, spol. s.r.o a nebude o ně mít zájem Armáda ani Policie. Koneckonců už pro jistotu, kdyby to náhodou vyšlo, vypsala společnost  DSA, a.s., výběrové řízení na piloty vrtulníku.

Celý týden jsem přemýšlel a zvažoval jsem, že bych se k celé věci rozepsal víc a zejména v osobní rovině, neboť jsem v Olomouci na LZS téměř dvacet let na strojích a s piloty společnosti Alfa-Helicopter létal. Měl jsem a mám přátelský vztah jak se zakladateli firmy, tak s piloty a mechaniky. Nakonec jsem se v duchu slavné věty „A komu tím prospějete…“ rozhodl, že tak neučiním a omezím se jen na krátké konstatování. JE TO ŠKODA!!!

BELL 206 TWIN, pilot Petr Šustek + Drahomír Sigmund 2003