Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Bude potřeba více záchranářů !!!

12.04.2007

.
Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) ve čtvrtek představil svůj návrh na zavedení poplatků. Zpoplatnění například návštěv u lékaře nebo pobytu v nemocnici by podle něj mělo vést ke snížení počtu nadbytečných vyšetření nebo plýtvání léky. Takto vydělané peníze by chtěl Julínek přesunout do nákladné péče.

12.4. 2007 13:12 - 15:03 Aktualizováno

PRAHA - Ministr už dříve zveřejnil hlavní rysy svého plánu, podle kterého by měli lidé za návštěvu u lékaře platit 30 korun, stejně tak za výdej léků. Den v nemocnici, léčebně či lázních je má přijít na 60 korun. Za pohotovost pak uhradí 90 korun.

Návrh poplatků u lékaře:

Návštěva u lékaře a výdej léků....................................................30 Kč
za den v nemocnici....................................................................60 Kč
za návštěvu pohotovosti..............................................................90 Kč

Náměstek ministra Pavel Hroboň ve čtvrtek znovu podtrhl, že Češi zajdou k lékaři třináctkrát za rok, což je dvojnásobek průměru EU. To podle Hroboně vede k tomu, že lékaři pak mají na pacienty méně času. Česko je také na prvním místě žebříčku v počtu vyzvednutých balení léků. "Průměrný senior užívá devět léků," zdůraznil ve čtvrtek Hroboň.
Zopakoval, že do lékáren ročně lidé vrátí prošlá a nespotřebovaná léčiva za dvě miliardy korun. Podle odhadů lidé vůbec nevrátí a rovnou vyhodí medikamenty za čtyři až deset miliard.
ČR je pak na čtvrtém místě v EU v počtu hospitalizací. Místo toho, aby se počet dní strávených v nemocnicích zkracoval a nemocní byli léčeni spíš ambulantně, pobyt ve zdravotnických zařízeních se prodlužuje.

Ročně se na poplatcích vydělají tři až čtyři miliardy

Poplatky nebudou lidé platit za preventivní prohlídky, hemodialýzu, laboratorní a diagnostická vyšetření a vyšetření krve, krevní plazmy i kostní dřeně. Poplatky se nebudou týkat ani dětí do tří let a lidí, kterým soud nařídil ochrannou léčbu či jsou v karanténě kvůli infekci.
Spolu s doplatky na léky by celková částka vynaložená lidmi na zdravotnickou péči neměla překročit 5000 korun. Dodržení limitu by měly sledovat a vyhodnocovat každé čtvrtletí zdravotní pojišťovny. Pokud by byl překročen, pacientovi by částku nad stanovenou hranici vrátili. Lidé by měli potvrzení za platbu od lékařů dostávat na vyžádání, ne automaticky.
Podle Julínka nepředstavují poplatky reformu, ale jsou jen jedním z jejích opatření. Ročně by do zdravotnictví mohly přinést tři až čtyři miliardy korun. Pokud by se nynější systém nezměnil, v roce 2015 by ve zdravotnictví podle ministra mohlo chybět 30 miliard korun.

Zdroj : seznam.cz

Přidávám prezentaci z tiskové konference MZ ČR. Najdete tam také informace, že se zkvalitní ZZS a hlavně její dostupnost. Mají být pokryta tzv. bílá místa v ČR, kde je dostupnost posádek ZZS nad 15 minut. Z toho bude plynout zvýšená poptávka nejen po lékařích, ale také po zdravotnických záchranářích a řidičích vozidel ZZS, což je pro nás dobře.

prezentace MZČR
Komentáře k článku

Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.