Budoucí záchranáři z kladenské biomedicíny se budou učit na špičkové technice

Budoucí záchranáři z kladenské biomedicíny se budou učit na špičkové technice

Fakulta biomedicínského inženýrství ČVUT sídlící v Kladně získala pro své studenty špičkovou pomůcku. Budoucí záchranáři budou moci k výuce nově využívat moderní monitorovací přístroj s defibrilátorem, na jehož koupi přispělo město Kladno třistatisícovou dotací.

Přístroj škola slavnostně převzala ve středu 29. listopadu za účasti zástupců města a kraje. Zdejší studenti přítomným názorně předvedli, co všechno unikátní přístroj dokáže.

Monitor vitálních funkcí s defibrilátorem ZOLL X Series pomáhá řešit veškeré současné potřeby zdravotnických záchranářů při poskytování přednemocniční i nemocniční neodkladné péče, stejně tak má i nezastupitelné místo při výuce a přípravě studentů na toto povolání.

Velkou výhodou je jeho hmotnost, která je oproti jeho konkurentům přibližně poloviční. Monitor využívá nejmodernějších a nejpřesnějších čidel na trhu a inovativních přístupů například v měření neinvazivních tlaků.

Přesná identifikace vitálních hodnot patří k základnímu vyšetření pacienta i v simulovaném výjezdu při výuce studentů fakulty. Využije se hlavně systému, který poskytuje studentům i vyučujícímu v reálném čase numerické údaje o hloubce a frekvenci kompresí a měří dobu provádění kardiopulmonální resuscitace s automatickým přepnutím na měření doby bez účinně prováděných kompresí. Obsahuje indikátor uvolnění komprese a ukazatel výkonu, které pomáhají maximalizovat účinnost klíčové kardiopulmonální resuscitace.

Díky zabudovaným softwarovým komunikačním systémům může záznamy o resuscitaci pacienta vyučující nahrávat a následně rozebírat se studenty, jak efektivní jejich výkon byl.

„Statutární město Kladno poskytlo Fakultě biomedicínského inženýrství účelovou dotaci ze svého rozpočtu ve výši 300 000 Kč, která byla použita pro nákup této monitorovací jednotky. Díky dotaci může fakulta přístroj využívat nejen ve výuce odborných předmětů, ale i v aplikovaném výzkumu v oblasti přednemocniční a nemocniční neodkladné péče. Do budoucnosti se zvažuje otevření vybraných postgraduálních kurzů pro lékaře a zdravotnické pracovníky z oblasti urgentní medicíny a medicíny katastrof, kde bude mít přístroj své nezastupitelné místo,“ sdělil Kladenským listům Pavel Böhm, zdravotnický záchranář a současně pedagog fakulty.

Zdroj + fotogalerie: kladenskelisty.cz