Čeští a rakouští záchranáři smějí zasahovat i ve druhém státě

13.10.2016

Čeští a rakouští záchranáři smějí zasahovat i ve druhém státě

Zdravotnická záchranná služba Jihočeského kraje a Dolního Rakouska a Horního Rakouska může zasahovat i na území sousedního státu. Znamená to, že v případě výjezdu na místo vždy vyrazí posádka, která to bude mít nejblíže, bez ohledu na to, zda sídlí v Česku, nebo v Rakousku.

Povoluje to smlouva o spolupráci, kterou dnes jihočeská samospráva uzavřela s Dolním Rakouskem. Už před dvěma týdny podepsali Jihočeši stejnou dohodu s Horním Rakouskem. K pokrytí celé hranice chybí ještě smlouva s německým Bavorskem. Ta by měla být uzavřena začátkem listopadu, řekl dnes novinářům jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD).

„Je to velká šance pro každého, kdo bude potřebovat akutní přednemocniční péči, že ta se k němu dostane včas a to bez ohledu na to, zda místo zranění je v České republice nebo v Rakousku, protože k němu pojede ta nejbližší volná záchranka,“ uvedl Zimola.

Horní Rakousko

Dohoda o přeshraniční spolupráci není časově omezená. Jednání o smlouvě trvalo několik let. Zimola uvedl, že mu předcházela celostátní rámcová dohoda na úrovni ministrů zdravotnictví vlád české, rakouské a bavorské. Hejtman dodal, že podobná přeshraniční spolupráce na tomto území už několik let funguje mezi zahraničními sbory hasičů.

„Nám to moc ulehčí práci. Tato smlouva není žádný extrémní politický akt, jde tady o běžný život jak v případě záchranářů, tak občanů na obou stranách hranice. Nyní je pro nás Dolní i Horní Rakousko běžným sousedem jako Vysočina nebo Středočeský kraj,“ uvedl ředitel jihočeské záchranné služby Marek Slabý.

Zdroj: zdravi.euro.cz