Člen KZ ZZS ČR David Cvrček převzal cenu Nadace Bezpečná Olomouc

10.05.2010

Člen KZ ZZS ČR David Cvrček převzal cenu Nadace Bezpečná Olomouc

Ivan Langer předával Ceny Nadace Bezpečná Olomouc za rok 2009

Nadace Bezpečná Olomouc (NBO) v čele s předsedou správní rady Ivanem Langerem dnes předala v Klášterním Hradisku v Olomouci Ceny Nadace Bezpečná Olomouc za rok 2009. Projekt je realizován ve spolupráci s Českou spořitelnou jako generálním partnerem.

V rámci projektu jsou oceňovány kvalitní výkony policistů a strážníků města Olomouce a odměňovány mimořádné činy civilních osob, které svou pomocí či hrdinským činem přispěly k záchraně života, zabránění škody na majetku nebo byly jinak nápomocny k odhalení trestného činu.

V pátém ročníku byla udělena cena pprap. Martinu Dudeškovi v kategorii Policista Policie České republiky, v kategorii Strážník Městské policie byl oceněn strážník Martin Hruška a v kategorii Civilní osoba byla udělena cena lékaři a zdravotníkovi Zdravotnické záchranné služby MUDr. Janu Weinbergovi, MBA a Davidu Cvrčkovi

„Projekt Cena Nadace Bezpečná Olomouc chce oceněním upozornit širokou veřejnost na náročnou a důležitou práci policistů a strážníků, a měl by být i určitou motivací pro její budoucí vykonávaní. Uvědomujeme si, že i mezi občany je mnoho takových, kteří si ocenění zaslouží. Také pro olomouckou veřejnost by ocenění mělo být stimulem ke zvýšení zájmu o bezpečnost našeho města,“ řekl předseda Správní rady Ivan Langer.

A zde jsou příběhy oceněných hrdinů:

KATEGORIE POLICISTA POLICIE ČESKÉ REPUBLIKY V OLOMOUCI

pprap. Martin Dudešek
služebně zařazen jako vrchní asistent Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje,
územní odbor vnější služby Olomouc, Oddělení hlídkové služby

Pprap. Martin Dudešek v prosincové noci minulého roku jako velitel dvoučlenné motohlídky pronásledoval dvě vozidla, u nichž vzhledem ke svým dlouholetým zkušenostem pojal podezření, že může jít o odcizené automobily. Řidiči se pokoušeli uniknout, přičemž…………..

KATEGORIE STRÁŽNÍK MĚSTSKÉ POLICIE OLOMOUC

str. Martin Hruška
strážník Městské policie Olomouc

Strážník Martin Hruška byl v dubnu 2009 v nočních hodinách během výkonu služby svědky přivolán do prostoru před bočním vchodem do budovy hlavního vlakového nádraží v Jeremenkově ulici v Olomouci, kde ……………

KATEGORIE CIVILNÍ OSOBA

MUDr. Jan Weinberg, MBA
David Cvrček

lékař a sestra ze Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje

V prosinci 2009 obdržela posádka letecké zdravotnické záchranné služby výzvu k zásahu u ženy v bezvědomí. Po přistání posádka ve složení MUDr. Jan Weinberg a záchranář David Cvrček doběhla do domu na uvedené adrese a zde skutečně našla na zemi ženu v bezvědomí bez zjevného zranění. Během zavádění plicní ventilace se objevily zdravotních potíže rovněž u manžela ošetřované ženy a vzápětí upadla do bezvědomí také další žena, která se nacházela v místnosti. Příznaky začali ve stejné chvíli pociťovat už i oba členové záchranného týmu, což vedlo lékaře ke zjištění, že všechny osoby v domě jsou v bezprostředním ohrožení života unikajícím oxidem uhelnatým. S velkým vypětím posledních sil zajistila posádka odvětrání prostoru, vynesla zasažené ven z domu, a i přes vlastní zdravotní obtíže zajistila bezodkladně přímý transport nejvíce postižené ženy na specializované pracoviště nemocnice.
Tento případ mohl skončit fatálně pro celou postiženou rodinu i pro zasahující posádku a jen díky rychlému a přesnému profesionálnímu úsudku MUDr. Jana Weinberga byla včas stanovena příčina kritického stavu, což vedlo k záchraně životů všech zúčastněných.

Zdroj: Nadace bezpečná Olomouc

FOTO: David Cvrček 3. zprava a MUDr. Jan Weinberg, MBA 1. zprava

Nedávno obdržel jiný náš člen Petr TOMÁŠ od prezidenta republiky Zlatý záchranářský kříž. O této události jsem informoval v aktualitě 14. dubna 2010 a celý záznam z předávání tohoto ocenění naleznete na „hasičské televizi“ www.hasici150.tv/cz