Co je lepší? Očkovat či neočkovat? ***KLIKNITE V ANKETĚ, PROSÍM***

02.12.2009

Skončilo léto a s ním i naše anketa, ve které jsme společně hlasovali a diskutovali, zda na ZZS na pozici řidiče/ky patří, nebo nepatří ženy záchranářky.
Musím přiznat, že 39% všech hlasů PRO, je i pro mne milým překvapením a dokazuje to, že už mnozí z nás nevidí věci jen černobíle, ale že je vidí v širších souvislostech.
Anketa totiž nebyla o tom, co umožňuje nebo neumožňuje legislativa, ale o tom, co je zakořeněno v našich myslích.
Pro úplnost uvádím:
ANO: jsem pro…………....39%
NE: je to nesmysl………....57%
NEVÍM: je mi to jedno…….4%

Všem hlasujícím a diskutujícím děkujeme, že se aktivně zapojili.

Teď ale od tématu prázdninově – odlehčeného k tématu, který na nás má a hlavně ve velmi blízké budoucnosti ještě bude mít daleko větší dopad. Možná větší, než si mnozí z nás v tuto dobu dokáže přiznat, nebo uvědomit.
Bude jen a jen na každém z nás se rozhodnout, zda využijeme nabídky MZ ČR a zda se nechá, nebo nenechá preventivně očkovat, popravdě narychlo připravenou vakcínou proti „prasečí chřipce“.
Rozhodování bude pro každého z nás o to složitější, že i odborníky toto téma rozdělilo na dva tábory. Pomožme se vzájemně alespoň tím, že se společně aktivně zapojíme do nové ankety, zde na stránkách komory. Minimálně okamžitě všichni uvidíme, jaký je mezi námi, členy výjezdových skupin ZZS na toto téma názor.

V aktualitě z 15. září 2009 jsem informoval o bezplatném očkování záchranářů. Článek byl reakcí na sdělení MZ ČR, že pracovníci výjezdových složek záchranných služeb by měli být očkováni preventivně a zdarma proti tzv. „Prasečí chřipce“.
Nejen na záchrance, kde pracuji, ale i na ostatních ZZS se zaměstnanci po očkování a další ochraně proti tomuto onemocnění ptali a žádali jej.
Poslední dobou se ovšem v médiích objevují informace, které předčasnou radost z preventivního očkování minimálně nahlodávají.

Lékaři se odmítají očkovat

Publikováno dne: 2.10.2009, Zdroj: Lidové noviny

Vakcínu proti prasečí chřipce mají dostat tisíce zdravotníků. Lékaři se ale bojí, že není dostatečně prověřená.
Vakcíny proti prasečí chřipce by mělo podle ministerstva zdravotnictví dostat na 160 tisíc zdravotníků. Očkování má zajistit péči o pacienty v době případné pandemie tzv. prasečí chřipky. Jenže řada lékařů má už teď jasno. Pandemickou vakcínou se očkovat odmítají. A další lékaři váhají.

"Nejsem ochotna si to dát píchnout," říká jednoznačně dětská lékařka z Prahy Soňa Knéblová. Obává se, že vakcína není dostatečně prověřená.

A není sama. V anketě LN mezi ambulantními lékaři se tak vyjádřila většina. "Bál jsem se, že mi tu otázku někdo položí. Budu upřímný, možnosti očkování nevyužiju," uvedl Petr Němeček, praktický lékař a člen vedení lékařské komory.

Další lékaři LN mimo záznam řekli, že si vakcínu aplikovat nenechají, ale z různých důvodů nechtěli tento postoj prezentovat veřejně.

Někteří zatím s rozhodnutím čekají na aktuální údaje. "Osobně stále váhám, jestli se očkovat nechám. Zatím nemáme dost informací," uvádí lékařka a mluvčí sdružení praktiků Irena Kudrnovská.

Podle Jany Petrenko, výkonné ředitelky pacientské organizace Koalice pro zdraví, může být tento přístup nebezpečný pro pacienty. "Když například praktický lékař tuto chřipku dostane a neuvědomí si to hned, může nakazit hodně svých pacientů," poukazuje Petrenko. "Z jejich hlediska je chápu, že se bojí vedlejších účinků. Jsou okolo toho fámy, které nejsou podložené," dodává Petrenko.

Očkování proti pandemické chřipce je zcela dobrovolné. Ministerstvo zdravotnictví si problém uvědomuje a bude se snažit lékaře ještě na různých seminářích přesvědčit. O víkendu se bude tímto tématem zabývat také celostátní setkání představitelů Sdružení praktických lékařů v Milovech.

O tom, jaký postup lékařům ohledně pandemických vakcín poradit, se bude dohadovat také vědecká rada České lékařské komory. Její nezávazné doporučení ale bude známé až za několik týdnů. "Možná nebudeme schopní dát zcela jednoznačné doporučení. Bude to asi poměrně komplikované a těch názorů proti očkování se asi sejde hodně," předpokládá prezident komory Milan Kubek.

Adéla Čabanová, Lidové noviny