Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Další dlouholetý člen KZ ZZS ČR Bc. Martin Türke obdržel Zlatý záchranářský kříž

12.04.2016

Další dlouholetý člen KZ ZZS ČR Bc. Martin Türke  obdržel Zlatý záchranářský kříž

 

 

 

V rámci letošního udílení cen Zlatý záchranářský kříž za rok 2015 obdržel 7. dubna na Pražském hradě toto významné ocenění také dlouholetý člen Komory záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky npor. Bc. Martin Türke.

 

Jedná se tak už o třetí ZZK spojený s KZ ZZS ČR. První ZZK za rok 2009 v kategorii nejkurióznější čin roku převzal v roce 2010 kolega Petr Tomáš, druhé ocenění v rámci ZKK za rok 2014 obdržela v loňském roce za výjimečný přínos pro záchranářství KZ ZZS ČR a letos převzal cenu za rok 2015 kolega Türke.

Martin toto ocenění obdržel spolu se zástupci Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje v kategorii „nejlepší záchranářský čin profesionálního týmu“ za zásah u veřejnosti dobře známé dopravní nehody vlaku Pendolino s nákladním automobilem na železničním přejezdu ve Studénce dne 22. 7. 2015. Na místě tehdy zasahovalo celkem 6 jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů. Jako první po vyhlášení poplachu byla na místě jednotka HZS MSK ze stanice v Bílovci, kde je Martin Türke velitelem a měla tak velký podíl na úspěšném zvládnutí zásahu u této tragické události.

Bc. Martin Türke vlevo

Účastníci nedávné letošní 8. Mezinárodní konference KZ ZZS ČR měli možnost přednášku kolegy Bc. Martina Türkeho vyslechnout a zhlédnout. Přednáška se věnovala právě loňské mimořádné události nehody vlaku SC Pendolino s polským kamionem + VIDEO, kde jsme díky unikátnímu neveřejnému videu, které člen komory, velitel zásahu a přednášející v jedné osobě npor. Bc. Martin Türke přivezl, mohli celý zásah a zejména vyproštění zaklíněných pasažérů vidět na vlastní oči a slyšet na vlastní uši doslova v přímém přenosu. Sami jsme se přesvědčili, jak byla tato práce náročná, kde se chybovalo a co by mělo být jinak. Až z těchto záběrů jsme jako záchranáři mohli mnohé lépe pochopit a načerpat nové zkušenosti. Ono veřejné video, kde vlak naráží do návěsu plného plechu je nám záchranářům pro naše účely de facto na nic. Až video z vnitřku poničeného vlaku, kde jsou vidět a slyšet postižení, kde je slyšet komunikace s nimi a obtížnost jejich zajištění a vyproštění a další video o rozmístění sil a prostředků nám skutečně otevřelo oči a dalo nám hodně.

 

Aktualita + fotogalerie z loňského ocenění Komory záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky za výjimečný přínos pro záchranářství.

     

            Bc. Drahomír Sigmmund a Mgr. Radek Benda                                 ocenění pro KZ ZZS ČR

 

A konečně rok 2010 Petr Tomáš za kardiopulmonární resuscitaci 13letého chlapce, kdy se zásadním způsobem zasloužil o úspěšnost 43 minut trvající úspěšné resuscitace 13letého chlapce, která byla jednou z nejkomplikovanějších a nejnáročnějších. Prováděl resuscitaci, medikace, intraoseální inzerci, defibrilace. Zavedl improvizovanou hypotermii přírodním sněhem. Zpracováním záznamu z resuscitace, včetně křivek, zásadně ovlivnil následnou nemocniční péči (implantace defibrilátoru).

Petr Tomáš

Třináctiletého chlapce postihla náhlá zástava oběhu doma při vstávání do školy. Chlapec byl resuscitován otcem dle instrukcí operátorky linky 155 jedenáct minut do příjezdu posádky záchranné služby. Následná rozšířená resuscitace posádkou trvala do obnovení srdeční akce dalších 32 minut. Pacient byl v průběhu resuscitace  4x defibrilován. Vstup do cévního řečiště byl vzhledem ke zkolabovaným periferním žilám proveden panem Tomášem alternativním řešením – nitrokostně. Jednou z mnoha komplikací resuscitace byl masivní otok plic. Vzhledem k délce resuscitace se Petr Tomáš rozhodl využít v tu dobu dostupný přírodní sníh a malého pacienta chladil. Mírná hypotermie u pacientů po resuscitaci je dnes uznávanou metodou i v přednemocniční neodkladné péči. V tomto případě se alternativní chlazení stalo důležitým prvkem v souboru úkonů, které vedly k záchraně pacienta a zejména k tomu, že je bez jakéhokoliv neurologického postižení i přes značnou dobu trvání zástavy srdce.

Petr Tomáš

V průběhu hospitalizace se nepodařilo zjistit příčinu náhlé zástavy oběhu. K indikaci zavedení implantabilního defibrilátoru byl zásadní záznam záchranné služby z průběhu resuscitace. Pacient byl po 36 dnech propuštěn z nemocniční péče a dokonce stihnul dokončit probíhající ročník na víceletém gymnáziu.

 

Sigmund

 

Komentáře k článku

Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.